Partner serwisu
22 stycznia 2015

PGNiG operatorem na kolejnej koncesji w Norwegii

Kategoria: Z życia branży

PGNiG Upstream International (PGNiG UI), spółka należąca do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA, otrzymała 40% udziałów jako operator w koncesji PL 799, zlokalizowanej na Morzu Norweskim. Partnerami PGNiG UI na nowej koncesji zostały firmy Statoil Petroleum AS, VNG Norge AS oraz Explora Petroleum AS, które otrzymały po 20% udziałów każda.

PGNiG operatorem na kolejnej koncesji w Norwegii

Przyznanie statusu operatora na koncesji PL799 stanowi kolejny, istotny krok w rozwoju spółki. Partnerami PGNiG UI na nowej koncesji są firmy naftowe z szerokim doświadczeniem w branży poszukiwaczo-wydobywczej nie tylko w Norwegii, ale i innych rejonach świata. Po raz pierwszy w historii partnerem na koncesji operatorskiej PGNiG UI została największa norweska firma Statoil, co ma szczególne znaczenie dla pozycji i rozwoju polskiej spółki w Norwegii.

Koncesja PL799 znajduje się w  niewielkiej odległości od złoża Skarv będącego w produkcji od końca 2012 roku oraz złoża Snadd znajdującego się w fazie planowania zagospodarowania. W obydwu złożach PGNiG UI posiada udziały.

Partnerzy koncesyjni mają dwa lata na wykonanie stosownych analiz geologicznych i geofizycznych, których celem będzie dokładne oszacowanie potencjału naftowego obszaru koncesji. W okresie tym zostanie podjęta decyzja o odwierceniu otworu poszukiwawczego lub zwolnieniu koncesji bez wierceń (drill or drop decision).

W chwili obecnej PGNiG UI posiada udziały w 17 koncesjach zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym na Morzu Północnym, Morzu Norweskim oraz Morzu Barentsa. W portfelu koncesji PGNiG UI znajdują się koncesje obejmujące udziały w 4 złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w 2 złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 8 koncesjach poszukiwawczych.

W ramach rundy koncesyjnej APA 2014, rząd norweski przydzielił 20 stycznia 2015 roku, 43 firmom naftowym udziały w 54 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na szelfie norweskim. Najwięcej z przydzielonych koncesji znajduje się na Morzu Północnym (34). Szesnaście zlokalizowanych jest na Morzu Norweskim, a cztery na Morzu Barentsa.

źródło: PGNiG SA

fot.: freeimages.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ