Partner serwisu
14 stycznia 2015

Polska ropa z Lubiatowa już w LOTOSIE

Kategoria: Z życia branży

36 cystern zawierających 1500 ton ropy naftowej z kopalni Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa dotarło  na początku  stycznia do gdańskiej rafinerii LOTOSU. To pierwszy transport w ramach podpisanej na pięć lat umowy, która zwiększa poziom dywersyfikacji dostaw tego surowca. Zgodnie z kontraktem, miesięcznie trafi tu 25 tysięcy ton dobrej jakościowo, niskosiarkowej ropy.

Polska ropa z Lubiatowa już w LOTOSIE

Ropa z PGNiG, która doskonale nadaje się do przerobu na benzyny i oleje napędowe, jest dowożona do Gdańska cysternami kolejowymi. Za dostawy odpowiada spółka LOTOS Kolej. W ramach rozwoju infrastruktury logistycznej również z myślą o tym surowcu w LOTOSIE powstało nowe stanowisko rozładunku,, które pierwsze testy przeszło już w grudniu 2014 r.

To niezwykle ważna inwestycja i ważna umowa. Po pierwsze prowadzi do większej dywersyfikacji dostaw. Po drugie, ropa pochodzi z polskich źródeł, co jest dowodem na kolejny krok w rozwoju rodzimego przemysłu naftowego. LOTOS chce mieć w tym swój duży udział – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy LOTOS. – Nasz nowy terminal kolejowy, który  powstał z myślą o realizacji tej umowy, jest przystosowany do odbioru pół miliona ton ropy rocznie – dodaje.

Prace inwestycyjne zakończyły się w grudniu  2014 r, a po przeprowadzeniu prób i testów rozpoczęto regularny rozładunek ropy.

Po rurociągu Przyjaźń i terminalu w Porcie Północnym to trzecia droga zasilania rafinerii LOTOSU w surowiec.

źródło i fot.: LOTOS

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ