Partner serwisu
07 stycznia 2015

Nowe możliwości importu gazu ziemnego do Polski z kierunku zachodniego

Kategoria: Z życia branży

Od 1 stycznia 2015 roku Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. udostępnił klientom nowe techniczne możliwości importu gazu do Polski z kierunku zachodniego z wykorzystaniem gazociągu jamalskiego. Było to możliwe dzięki rozbudowie punktu we Włocławku.

Nowe możliwości importu gazu ziemnego do Polski z kierunku zachodniego

Możliwość importu gazu z kierunku zachodniego z wykorzystaniem rewersu wirtualnego na gazociągu jamalskim w ramach usługi świadczonej na zasadach ciągłych wzrosła o 3,2 mld m sześc. rocznie (przepustowość ciągła). W ten sposób do Polski można już importować na zasadach ciągłych około 5,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie z kierunku Niemiec tylko przez punkt Mallnow rewers. Obecnie dodatkowa przepustowość została przydzielona klientom w trybie aukcji na produkty kwartalne, które odbyły się w grudniu 2014 r.  

Import gazu do Polski
Ponadto na punkcie Mallnow rewers oferowana jest przepustowość na zasadach przerywanych, która pozwala importować do Polski dodatkowo około 2,7 mld  m sześc. rocznie w przypadku utrzymywania przepływu gazociągiem jamalskim w kierunku Niemiec. 

W wyniku tej zmiany aktualne techniczne możliwości importu gazu do Polski  z kierunku zachodniego i południowego wynoszą ponad 90% (wzrost o ponad 20%) naszych potrzeb importowych.

Źródło i fot.: GAZ-SYSTEM S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ