Partner serwisu
14 listopada 2014

Takiego ogniwa jeszcze nie było

Kategoria: Innowacje i nauka

Inżynierowie z University of Utah opracowali pierwsze ogniwo paliwowe pracujące w temperaturze pokojowej, które wykorzystuje enzymy do produkcji energii z paliwa lotniczego, bez konieczności zapłonu paliwa. Takie ogniwo może być więc używane w przenośnej elektronice czy samochodach elektrycznych.

Takiego ogniwa jeszcze nie było

– Duży osiągnięciem w badaniu jest możliwość bezpośredniego wykorzystania paliwa Jet Propellant-8 w ogniwie paliwowym, bez konieczności usuwania z niego siarki czy konieczności pracy przy wysokich temperaturach  – podkreśla Shelley Minteer, profesor z University of Utah.

JP-8 to bazujące na kerozynie paliwo lotnicze, które jest wykorzystywane przez armię amerykańską w ekstremalnych warunkach – takie jak pustynie, czy miejsca o niskich temperaturach otoczenia.

Wykorzystanie paliwa do silników odrzutowych jest trudne przy użyciu standardowych technik, ponieważ paliwo lotnicze zawiera siarkę, która może upośledzać zdolność katalizatora do utleniania paliwa. Ponadto cały proces prowadzony w tradycyjnych ogniwach paliwowych jest bardzo nieefektywny – jedynie 30% paliwa jest zamieniane na energię elektryczną.

Uczeni z Utah postanowili użyć JP-8 w enzymatycznym ogniwie paliwowym. Wykorzystano w tym celu dwa enzymy – monooksygenazę alkanową i oksydazę alkoholową. Działanie ogniwa z JP-8 porównano z ogniwami, w których paliwami były podobne do JP-8 heksan i oktan.

Uczeni szybko zauważyli, że dodatek siarki nie wpływa negatywnie na produkcję energii. – Enzymatyczne ogniwa paliwowe to nowy typ ogniw, nie ma ich jeszcze w sprzedaży. Dotychczas nie używano w nich JP-8, gdyż nie znaleziono enzymów zdolnych do utleniania tego paliwa - mówi profesor Minteer.

Już wcześniej demonstrowano ogniwa z tlenkiem stałym, w których korzystano z JP-8. Ogniwa takie pracowały jednak w temperaturze powyżej 510 stopni Celsjusza, zatem nie nadawały się do wielu zastosowań.
 

Źródło, fot.:phys.org

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ