Partner serwisu
05 listopada 2014

Przemysł tworzyw sztucznych wzywa do wspólnych działań na rzecz zapewnienia trwałego wzrostu w Europie

Kategoria: Z życia branży

Stowarzyszenie PlasticsEurope wspólnie z EuPC ogłosiło “Manifest w sprawie konkurencyjności przemysłu tworzyw sztucznych w Europie” wzywający unijne kręgi ustawodawcze do wspólnych wysiłków mających na celu utrzymanie silnej pozycji przemysłu tworzyw sztucznych na tle gospodarki światowej.

Przemysł tworzyw sztucznych wzywa do wspólnych działań na rzecz zapewnienia trwałego wzrostu w Europie

Przemysł tworzyw sztucznych to jedna z kluczowych branż gospodarki UE, z nadwyżką w eksporcie na poziomie 18 mld euro. To także jeden z pięciu najbardziej innowacyjnych sektorów w UE, z którego pochodzi aż 4% wszystkich zgłoszeń patentowych w latach 2003-2012. Rozwój tej branży pociąga za sobą także rozwój innych działów gospodarki. Jak wynika z najnowszego raportu/analizy European House Ambrosetti mnożnik wartości dodanej GDP (PKB) na przykładzie Włoch wynosi 2,38 co oznacza, że każde 100 euro w łańcuchu wartości przemysłu tworzyw generuje 238 euro w całej gospodarce, a każde nowe miejsce pracy w sektorze tworzyw sztucznych generuje 3 nowe miejsca pracy w innych sektorach.

– Przemysł tworzyw sztucznych to bardzo ważna część gospodarki, która umożliwi osiągnięcie europejskich celów gospodarki o obiegu zamkniętym ( „circular economy”) oraz Europy efektywnie wykorzystującej zasoby. Potrzebna jest długoterminowa strategia reindustrializacji Europy, w której przemysł tworzyw sztucznych będzie włączony jako kluczowy partner zapewniający innowacje i skuteczny zwrot w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i wydajnie wykorzystującej zasoby – powiedział Patrick Thomas, prezes PlasticsEurope i CEO firmy Bayer MaterialScience.

–Przemysł tworzyw sztucznych w Europie zatrudnia ponad 1,4 mln ludzi w ponad 62 tys. firm i generuje obroty przekraczające 300 mld euro rocznie. Wsparcie ze strony europejskich ustawodawców ma decydujące znaczenie dla utrzymania wzrostu branży, możliwości tworzenia nowych miejsc pracy o dużej wartości i zwiększenia wkładu naszego przemysłu w podnoszenie zasobności mieszkańców Europy – powiedział Michael Kundel, prezes EuPC i CEO firmy Renolit.

 

Źródło: PlasticsEurope

fot. BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ