Gaz łupkowy może pomóc Europie ograniczyć emisję CO2
Europa będzie potrzebować gazu łupkowego, aby osiągnąć zamierzone cele klimatyczne, zmniejszyć zależność od importu energii i podnieść zdolność spełnienia swojej roli w globalnej walce z ociepleniem klimatu.

Marcus Pepperell, rzecznik Shale Gas Europe, stwierdził: – Aby Europa mogła osiągnąć ambitne cele, jakie sobie stawia w sprawach klimatu, musi być w swoim podejściu do problemów zdecydowanie bardziej pragmatyczna i starać się równoważyć potrzeby obywateli, przemysłu i środowiska.
Redukcja CO2
W ostatnich latach rewolucja łupkowa w Stanach Zjednoczonych bezpośrednio i pośrednio przyczyniła się do powstania 2,1 mln miejsc pracy, mając jednocześnie swój udział w redukcji emisji dwutlenku węgla o 13%, do poziomu najniższego do 1994 r, i zmniejszając zależność kraju od węgla i innych wysoko emisyjnych paliw kopalnych. Porównując, Europa straciła 3,5 miliona miejsc pracy w sektorze produkcji, a ceny energii są średnio trzy do czterech razy wyższe niż analogiczne ceny w Stanach Zjednoczonych i Rosji i dwanaście razy wyższe niż w Chinach, czego konsekwencją jest odpływ działalności gospodarczej z regionu.
Wnioski
Wnioski przedstawione przez Marcusa Pepperella są następujące: – W świetle powyższych dowodów widać, że Europa będzie potrzebować szerszego wachlarza własnych źródeł energii takich, jak gaz łupkowy, by osiągnąć cele klimatyczne. Rozwój sektora gazu łupkowego w ramach określonych stabilnych przepisów przyczyniłby się do zmniejszenia zależności od importu energii i pomógłby Europie w spełnieniu swej roli w globalnej walce z ociepleniem klimatu. Alternatywą jest coraz mniej konkurencyjny przemysł, dalsza utrata miejsc pracy i wyższe ceny energii. Nieumyślnie moglibyśmy zwiększać emisję CO2, coraz bardziej uzależniając Europę od importu.
Źródło: Shale Gas Europe
Fot. lupkipolskie.pl