Partner serwisu
24 września 2014

ORLEN rozpoczął kolejny odwiert horyzontalny

Kategoria: Z życia branży

Spółka ORLEN Upstream rozpoczęła prace wiertnicze w Nowym Stręczynie w województwie lubelskim. Kolejny, jedenasty otwór koncernu w poszukiwaniu złóż niekonwencjonalnych w Polsce, wykonany zostanie na terenie koncesji „Wierzbica” w gminie Cyców.

ORLEN rozpoczął kolejny odwiert horyzontalny

Pionowy otwór Stręczyn-OU1 zakończono w I poł. 2013 roku. Osiągnął on głębokość 3,5 km, a z jego dolnej części pobranych zostało 350 m rdzenia skalnego do laboratoryjnej analizy. Nowy Stręczyn jest kolejną, czwartą już lokalizacją w której wykonany zostanie otwór horyzontalny, mający na celu zbadanie możliwości produkcji gazu ziemnego z występujących w tym rejonie formacji łupkowych.

- Spodziewamy się, że prace wiertnicze w gminie Cyców potrwają około miesiąca. Planujemy w tym okresie osiągnąć łączną głębokość - liczoną wzdłuż trajektorii otworu - 4100 metrów. Jeśli wszystko pójdzie według planów, zabieg szczelinowania w tej lokalizacji wykonamy w drugim półroczu 2015 roku– powiedział Wiesław Prugar, prezes zarządu ORLEN Upstream.

Prace wiertnicze
Przed dwoma tygodniami spółka ORLEN Upstream zakończyła prace wiertnicze w miejscowości Minkowice w powiecie świdnickim, skąd do Nowego Stręczyna przetransportowano urządzenie wiertnicze. Po jego montażu i mobilizacji załogi, pierwsze czynności w otworze wykonano w poniedziałek.

Stoczek-OU1K
Obecnie trwają także prace w odwiercie Stoczek-OU1K, gdzie po zabiegu szczelinowania hydraulicznego przeprowadzany jest test produkcyjny. Równolegle zespół ORLEN Upstream przygotowuje lokalizację nowego otworu badawczego, zaplanowanego w obrębie koncesji „Wołomin”.

Zgodnie ze strategią
Poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów znowelizowanej w lipcu br. strategii PKN ORLEN na lata 2014-2017. Strategia zakłada kontynuację poszukiwań złóż węglowodorów na terenach koncesyjnych w Polsce, a także intensyfikację prowadzonego od 2013 r. wydobycia w Kanadzie. Łączne nakłady inwestycyjne Koncernu na segment wydobycia w najbliższych latach wynieść mogą 3,2 mld złotych.

Źródło: www.orlen.pl

Fot. ORLEN Upstream

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ