Partner serwisu
13 maja 2025

Antena identyfikująca statki na Zatoce Gdańskiej. Projekt studentów na... dachu WIMiO

Kategoria: Aktualności

Studenci z Koła Naukowego Wytrzymałość i Ryzyko (WiR) na dachu Instytutu Budowy Okrętów zainstalowali antenę AIS), która posłuży do automatycznej identyfikacji jednostek pływających. Jej zasięg obejmuje całą Zatokę Gdańską (25 mil morskich).

Antena identyfikująca statki na Zatoce Gdańskiej. Projekt studentów na... dachu WIMiO

– System AIS (Automatic Identification System) służy do automatycznej identyfikacji jednostek pływających i jest obowiązkowo instalowany na wszystkich statkach, które nadają sygnał w formie fal krótkich (VHF) – podkreślił Mateusz Gutkowski, przewodniczący koła naukowego WiR.

Odbiornik AIS przekazuje podstawowe dane, między innymi:

  • numer MMSI (unikalny numer identyfikacyjny statku),
  • nazwę jednostki,
  • pozycję (szerokość i długość geograficzna),
  • kurs nad dnem (COG),
  • prędkość nad dnem (SOG),
  • status nawigacyjny (np. „w drodze”, „na kotwicy”),
  • przewidywany czas przybycia (ETA).

– Dzięki własnemu odbiornikowi wykorzystamy dane odbierane przez antenę do celów naukowych i dydaktycznych. AIS umożliwi nam stworzenie wizualizacji oraz  opracowanie zaawansowanej analizy statystycznej z wykorzystaniem metod uczenia maszynowego (Machine Learning) i sieci bayesowskich (Bayesian Networks) – dodał dr inż. Marcin Życzkowski, opiekun koła.

Antenę AIS sfinansowano ze środków przyznanych w ramach programu na projekty studenckie WIMiO w roku 2025, ufundowanego przez dziekana prof. Mariusza Deję.

WiR – Wytrzymałość i Ryzyko to koło naukowe, które zaczęło działać na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej w 2022 roku. Powstało po to, by zainteresować innych aspektami wytrzymałościowymi i pokazać, że mechanika wcale nie musi być nudna. Cele koła to między innymi  zapoznanie studentów z analizą przestrzenną zbiorów danych, analizą dużych zbiorów danych (tzw. big data), modelowaniem matematycznym, pozyskiwaniem wiedzy z danych, modelowaniem statków, analizą statyczną statków, czytaniem rysunków okrętowych oraz nauką programów CAD.

źródło: Politechnika Gdańska
fot. Politechnika Gdańska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ