Partner serwisu
17 września 2014

Konferencja NAFTA i GAZ oraz targi EXPOCHEM w Warszawie

Kategoria: Z życia branży

W dniach 17 i 18 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbywa się konferencja NAFTA i GAZ oraz targi Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM.

Konferencja NAFTA i GAZ oraz targi EXPOCHEM w Warszawie

Połączenie konferencja NAFTA i GAZ oraz targów EXPOCHEM wynika z ścisłej koordynacji działań branży chemicznej oraz przemysłu naftowego i gazownictwa. W tym celu części wystawienniczej towarzyszy wspólna konferencja, której tematyka obejmuje zarówno zagadnienia z sektora nafty i gazu, jak również przemysłu chemicznego.

Sektor nafty i gazu

Podczas pierwszego panelu: ”Państwo wobec wyzwań sektora nafty i gazu – właściciel czy obserwator”, którego moderatorem był Andrzej Szczęśniak, dyskutowano o kondycji spółek sektora nafty i gazu, regulacji rynku czy dywersyfikacji paliw. Wszyscy uczestnicy podkreślali, jak ważna jest tu rola Państwa w poszukiwaniu surowców energetycznych. – Musimy mieć dobre prawo, tylko takie potrafi obronić interesy kraju – podkreślał Marek Kossowski, prezes zarządu EnercoNet.

Z nim zgodził się również Henryk Jezierski, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, który mówił o potrzebie stworzenia dla Państwa dodatkowej funkcji – promotora w prowadzeniu prac geologicznych.

Wsparcie jest również potrzebne na badania i innowacje. Andrzej Pyrża, zastępca prezesa Urzędu Patentowego RP, podkreślił, że wszystkie nakłady, które miały iść na innowacje i wynalazki, zostały zainwestowane w infrastrukturę: – Na efekty musimy jeszcze poczekać, teraz powstają Centra Badawcze.
Wiceprezes jednak liczy w przyszłości na jakość, a nie ilość zgłoszonych projektów.

Podczas dyskusji poruszono również temat „wirtualnego” – jak podkreślił Andrzej Szczęśniak – kryzysu gazowego. Jan Chadam – prezes zarządu Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A. zapewniał, że o gaz możemy być spokojni: – Nie widzę powodu, aby Państwo w najbliższym okresie miało interweniować – oprócz infrastruktury, tą należy poprawić, gdyż jest elementem polityki rozwoju, również regionalnego.

Chemia i surowce

Podczas panelu: „Chemia – rozwój branży a potrzeby surowcowe” Jacek Kijeński, prezes SiTPChem pytał uczestników debaty o surowce petrochemii, które dzisiaj są najbardziej potrzebne i czy zasadne jest budowanie nowych inwestycji w tym obszarze.

– Patrząc na dzisiejszy bilans – potencjał jest, o czym świadczy chociażby fakt współpracy Grupy LOTOS i Grupy Azoty przy budowie nowej petrochemii – powiedział Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ