Partner serwisu
12 września 2014

Formuły E na ekologicznych oponach Michelin

Kategoria: Chemia w sporcie

W sobotę 13 września 2014 r. w Pekinie odbędzie się pierwszy z serii wyścigów Formuły E, w których startują wyłącznie jednomiejscowe samochody elektryczne korzystające tylko z jednego kompletu opon. Jest to nowa impreza w kalendarzu sportów motorowych. Firma Michelin będąca oficjalnym partnerem FIA w ramach cyklu Formuły E opracowała na potrzeby wyścigów oponę MICHELIN Pilot Sport EV. Mistrzostwa Formuły E będą najmniej szkodzącą środowisku imprezą pod egidą FIA.

Formuły E na ekologicznych oponach Michelin

Mistrzostwa Formuły E to wyścigi jednomiejscowych samochodów z napędem elektrycznym. Poszczególne imprezy cyklu odbędą się na torach wytyczonych ulicami dziesięciu metropolii. Praktycznie wszystkie inne imprezy motoryzacyjne świata odbywają się w obiektach lub na trasach oddalonych od centrów miast bądź korzystających z kilkukilometrowych odcinków miejskich dróg. Sesje treningowe, przejazdy kwalifikacyjne i sam wyścig rozgrywane będą w ciągu jednego dnia.

Michelin wyposaży startujące pojazdy w nową oponę.

Nowa opona MICHELIN Pilot Sport EV przypomina z zewnątrz model MICHELIN Pilot Sport Cup 2 montowany jako oryginalne wyposażenie w najmocniejszych samochodach wyścigowych świata: Ferrari 458 Speciale, Mercedesie SLS-AMG Black Series i Porsche 918 Spyder.

Wszystko w oponie MICHELIN Pilot Sport EV – począwszy od boków przypominających fakturą aksamit (Michelin Velvet Technology), po rozmiary na przedniej i tylnej osi (odpowiednio 245/40 R 18 i 305/40 R 18), a na bieżniku kończąc – sugeruje, że mamy do czynienia ze standardową oponą do samochodu jednomiejscowego. W rzeczywistości jest to jednak opona wyścigowa z prawdziwego zdarzenia.

Jeden wyścig, jedna opona

Po raz pierwszy w historii wyścigowych mistrzostw samochody jednomiejscowe będą dysponować jednym kompletem opon na cały dzień trwania zawodów obejmujących sesję treningową, kwalifikacje i wyścig. Niezależnie od warunków pogodowych, wszystkie zespoły otrzymają te same opony gwarantujące bezpieczeństwo oraz wysokie osiągi na torze suchym, mokrym, rozgrzanym czy zimnym. Tu kryje się przewaga opony MICHELIN Pilot Sport EV. Dla Michelin jej wszechstronność oznacza zmniejszenie liczby opon dostarczanych na każdy wyścig (ok. 200 sztuk dla 40 pojazdów), co nie jest bez znaczenia dla środowiska. Dla porównania, pomimo obniżenia w ciągu ostatnich dwóch lat zapotrzebowania na opony o 40% w rajdach FIA WRC, podczas jednego tylko wyścigu z serii ta sama liczba pojazdów zużyje ok. 1 500 opon.

Kalendarz wyścigów Formuły E w sezonie 2014/2015:

13 września 2014 r. – Pekin, Chiny
22 listopada 2014 r. – Putrajaya, Malezja
13 grudnia 2014 r. – Punta del Este, Urugwaj
10 stycznia 2015 r. – Buenos Aires, Argentyna
14 lutego 2015 r. – miejsce wyścigu nie zostało jeszcze ogłoszone
14 marca 2015 r. – Miami, Stany Zjednoczone
4 kwietnia 2015 r. – Long Beach, Stany Zjednoczone
9 maja 2015 r. – Monte Carlo, Monako
30 maja 2015 r. – Berlin, Niemcy
27 czerwca 2015 r. – Londyn, Wielka Brytania

Źródło i fot.: Michelin

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ