Wiceminister Jacek Bartmiński o sytuacji na rynku nawozów
Wiceminister Jacek Bartmiński uczestniczył w spotkaniu EEC Members. W wydarzeniu, które odbyło się 17 września, wiceszef MAP poruszył kwestie związane z poprawą konkurencyjności polskich producentów na europejskim rynku nawozowym oraz ocenił bieżącą działalność wybranych spółek z udziałem Skarbu Państwa. ECC Members zgromadziło reprezentantów największych polskich firm i działających w Polsce międzynarodowych korporacji.
Wiceminister Jacek Bartmiński podkreślił wagę podpisanego w ubiegłym tygodniu listu intencyjnego pomiędzy Grupą Orlen a Grupą Azoty. Ma on na celu uporządkowanie zakresu aktywności biznesowych obu spółek.
- Chcemy uporządkować portfel spółek Skarbu Państwa. Obie spółki mają aktywności, które nie są ich corem. Mają trochę złą strukturę organizacyjną i biznesową. Myślę, że ten list intencyjny pozwoli to uporządkować - podkreśla wiceszef MAP.
Podpisanie listu intencyjnego to ważny krok w kierunku wzajemnego uzupełnienia się działań obu firm.
- Kluczowe jest szukanie synergii i optymalizacja (…) Chodzi o to, żeby spróbować znaleźć wspólny język, jeśli chodzi o podzielenie się prowadzeniem biznesu - dodał Jacek Bartmiński.
Podsekretarz stanu w MAP odniósł się również do sytuacji na europejskim rynku nawozowym oraz rosnącego importu nawozów z Rosji i Białorusi.
- Rozpatrujemy dwa mechanizmy ochrony rynku nawozów w Polsce. Po pierwsze wprowadzenie ceł, takich jak zostały przywrócone na zboże. Natomiast drugim mechanizmem, rozpatrywanym równolegle jest wprowadzenie kontyngentu na gaz ziemny. On teoretycznie istnieje, natomiast chodzi o ograniczenie jego skali – wskazał wiceszef MAP.
Wiceminister Jacek Bartmiński zaznaczył, że trwa dialog wewnętrzny pomiędzy Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Miałem spotkanie z trzema moimi partnerami z ministerstw. Również Pan minister Jakub Jaworowski miał spotkanie z wicekanclerzem Niemiec. Szukamy sojuszników w Europie po to, żeby w miarę gładko wprowadzić ten mechanizm. Problem dotyczy nie tylko rynku polskiego, ale przede wszystkim niemieckiego. Mam nadzieję, że rozstrzygnięcia będą w miarę szybko – podsumował wiceminister.
EEC Members to społeczność zbudowana wokół Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego wydarzenia gospodarczego w Europie Centralnej. Ideą projektu była i jest integracja środowiska uczestników i partnerów EEC, a także zapewnienie im stałej możliwości rozwijania kontaktów biznesowych oraz udziału w dialogu z rządem, instytucjami otoczenia biznesu i politykami.
Komentarze