Partner serwisu
10 lipca 2024

Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu

Kategoria: Aktualności

Po wizycie na terenie instalacji magazynowej gazu w Kosakowie minister Paulina Hennig-Kloska spotkała się w Gdańsku z dziennikarzami, żeby rozmawiać o wprowadzeniu przez MKiŚ ustawy prawo wodorowe. Szacowana wartość dodana gospodarki wodorowej w Polsce do 2024 r. to nawet 870 mln euro i nowe miejsca pracy. W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. Na Pomorzu będziemy mieli duże nadwyżki energii, wodór pomoże ją magazynować.

Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu

Najważniejsze informacje:

 • Wodór będzie odgrywał kluczową rolę w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Może też służyć do magazynowania energii.
 • Rząd pracuje nad przygotowaną w MKiŚ ustawą, regulującą ten obszar, która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce.
 • Zakończyliśmy konsultacje społeczne ustawy. Teraz skierujemy projekt na Komitet Stały Rady Ministrów, a potem na Radę Ministrów. Chcemy, by po wakacjach trafił on pod obrady parlamentu.

Przechodzimy do działań – kończymy prace nad ustawą prawo wodorowe. Da to podstawę do tworzenia nowej gałęzi gospodarki w Polsce – powiedziała Paulina Hennig-Kloska. – Pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby krajowego przemysłu może powstać na Pomorzu, w Kosakowie. To właśnie tu będziemy mieli duże nadwyżki energii z odnawialnych źródeł, a wodór pomoże ją magazynować. Wykorzystanie wodoru niskoemisyjnego jest jedną ze ścieżek dekarbonizacji polskiej gospodarki – szansę tę w szczególności może wykorzystać polski przemysł – dodała ministra Paulina Hennig-Kloska.

Ministra Paulina Hennig-Kloska na Pomorzu rozmawiała także z wojewodą pomorską Beatą Rutkiewicz, wicewojewodą Emilem Rojkiem i posłanką Wioletą Tomczak o zagrożeniu środowiska związanym z emisją pyłów węglowych z portu. Monitoring sytuacji prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Co wprowadza prawo wodorowe

 • definicje poszczególnych rodzajów wodoru:
 1. wodoru niskoemisyjnego – może być produkowany z paliw kopalnych, o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji np. produkcja wodoru z wychwytem CO2,
 2. wodoru odnawialnego – produkowany z odnawialnych źródeł energii,
 3. wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.
 • na rynku wodoru pojawią się operatorzy (m.in. operator systemu przesyłowego wodorowego i operator systemu dystrybucyjnego wodorowego, operator systemu magazynowania wodoru).
 • uregulowane zostaną ich obowiązki. Ustawa wprowadza procedurę wyznaczania operatorów przez Prezesa URE.
 • uregulowane zostaną zasady łączenia działalności gazowej i wodorowej, co ma znaczenie w szczególności na wczesnym etapie tworzenia się rynku.
 • założono uproszczenia w Prawie budowlanym, w Prawie ochrony środowiska oraz w specustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Projektowane rozwiązania są zgodne z tzw. nowym pakietem gazowym - rozporządzeniem i dyrektywą UE ustanawiających wspólne zasady rynku wewnętrznego gazów odnawialnych i gazu ziemnego oraz wodoru. Przyjęcie zmian w przepisach stanowi również realizację kamienia milowego Krajowego Planu Odbudowy.

O polityce wodorowej na Pomorzu

Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do przypomnienia systemu ochrony nabywców przed podwyżkami cen energii oraz założeniami polskiej polityki wodorowej, która ważna jest także dla regionu pomorskiego.

Ministra Paulina Hennig-Kloska wcześniej uczestniczyła w wizycie na terenie Zakładu Górniczego Otworowego Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu w gminie Kosakowo. Operatorem instalacji magazynowej KPMG Kosakowo jest spółka Gas Storage Poland.

źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ