Partner serwisu
09 lipca 2024

Łukasiewicz – IMiF współtworzy europejskie detektory podczerwieni

Kategoria: Aktualności

Projekt ECOSYSTEM skupia się na rozwoju nowoczesnych detektorów podczerwieni wykorzystywanych w obronności – wspiera innowacje, zabezpiecza europejskie źródła dostaw i utrzymuje konkurencyjność technologiczną Europy.

Łukasiewicz – IMiF współtworzy europejskie detektory podczerwieni

Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki bierze udział w prestiżowym europejskim projekcie Europejskiego Funduszu Obrony (EDF): „Europejski wspólny łańcuch dostaw dla modułów podczerwieni (ECOSYSTEM)”. W ramach konsorcjum powstanie niezależny, europejski łańcuch dostaw dla zaawansowanych technologii detektorów podczerwieni.

Detektory podczerwieni T2SL (Type II Superlattice, czyli technologia półprzewodnikowych supersieci drugiego rodzaju) to zaawansowany rodzaj detektorów światła podczerwonego. Wykorzystywane są w systemach obrazowania termicznego, czyli m. in. w kamerach termowizyjnych czy medycynie do obrazowania np. ciepłoty ciała, a także w zastosowaniach wojskowych i kosmicznych do monitorowania i rozpoznawania.

Dzięki zaangażowaniu Grupy Badawczej Fotoniki Podczerwieni, kierowanej przez dr inż. Kamila Pierścińskiego, Łukasiewicz – IMiF zyskuje dostęp do czołowych ekspertów w dziedzinie projektowania i wytwarzania detektorów i matryc podczerwieni oraz ma szanse stać się częścią europejskiego łańcucha dostaw podzespołów.

Celem współpracy jest nie tylko innowacja i rozwój technologiczny, ale również wzmocnienie suwerenności technologicznej Europy i niezależności od dostawców spoza UE. To dlatego, aż 14 konsorcjantów z całej Europy będzie opracowywało rozwiązania dla osiągniecia wyższej wydajności i autonomii systemów obronnych wykorzystujących podczerwień. Liderem projektu jest Safran Electronics & Defence z Francji, a prace potrwają trzy lata.

źródło: Łukasiewicz – IMiF
fot. Łukasiewicz – IMiF
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ