Partner serwisu
08 lipca 2024

Grupa MOL powołuje oddział "Low Carbon and New Energies"

Kategoria: Aktualności

Grupa MOL, jeden z czołowych graczy w sektorze energetycznym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ogłosiła najnowszą inicjatywę w zakresie zrównoważonych rozwiązań energetycznych. W ramach działu poszukiwań i wydobycia powołała oddział „Low Carbon and New Enegies”. Nowa jednostka z siedzibą w Zagrzebiu będzie wspierać dążenia MOL do dostarczania innowacyjnych, niskoemisyjnych rozwiązań dla sektora energii.

Grupa MOL powołuje oddział "Low Carbon and New Energies"

Skupiając się na redukcji śladu węglowego i pionierskich rozwiązaniach z zakresu energii odnawialnej, oddział „Low Carbon and New Energies” będzie pracował nad najważniejszymi wyzwaniami z zakresu zrównoważonego rozwoju oraz uruchomieniem nowych gałęzi biznesu. Nowa jednostka pokieruje licznymi inicjatywami, mającymi zdywersyfikować portfel energetyczny Grupy MOL, zredukować emisje dwutlenku węgla i metanu oraz ograniczyć wpływ działalności firmy na środowisko.

Komentując uruchomienie nowego oddziały, Zsombor Marton, wiceprezes wykonawczy ds. poszukiwań i wydobycia Grupy MOL, powiedział: „Dostrzegamy potrzebę rozwijania zrównoważonych rozwiązań energetycznych w odpowiedzi na wyzwania naszych czasów. Rozwijając nowe, innowacyjne gałęzie biznesu, będziemy bazować na naszym stuletnim doświadczeniu, aby przyczynić się do realizacji celów Grupy MOL w zakresie dekarbonizacji, określonych w zaktualizowanej strategii SHAPE TOMORROW. Powołanie nowej jednostki biznesowej pokazuje, jak poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za środowisko. Cieszymy się, że możemy rozpocząć tę podróż w kierunku bardziej równoważonej przyszłości.”

Wśród najważniejszych projektów prowadzonych w ramach jednostki „Low Carbon and New Energies” znajdą się m.in.:

  • Produkcja energii geotermalnej: wykorzystując zaawansowane technologie i doświadczenie działu poszukiwań i wydobycia, Grupy MOL będzie w stanie ujarzmić naturalne ciepło ziemi, produkując czystą energię odnawialną. To jedna z inicjatyw podkreślających zaangażowanie Grupy w rozwój zrównoważonych źródeł energii. W ostatnich miesiącach dwie koncesje poszukiwawcze zostały przyznane MOL na Węgrzech, a dwie kolejne INA w Chorwacji.
  • Pilotażowy projekt produkcji litu: dostrzegając rosnące znaczenie litu w transformacji mobilności, Grupa MOL rozpoczyna pilotażowy projekt rozwoju zrównoważonych metod wydobycia litu w miejscowości Pusztaföldvár na Węgrzech. Jeszcze w tym roku, MOL rozpocznie testy kilku rozwojowych, przyjaznych środowisku technologii wykorzystujących wody podziemne, które wydobywane są przy produkcji ropy naftowej. Po oddzieleniu litu, woda będzie z powrotem pompowana do obiegu zamkniętego.
  • Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS): Grupa MOL pozostaje zaangażowana w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez rozwój technologii CCS. Składując dwutlenek węgla pod ziemią, MOL chce znacząco zredukować swój ślad węglowy. Obecnie prowadzimy studia wykonalności dla szeregu lokalizacji na Węgrzech i w Chorwacji. Ponadto, rozpoczęliśmy rozmowy z potencjalnymi partnerami w całym ekosystemie rozwiązań CCS.
  • Redukcja emisji metanu: Istotną część prośrodowiskowych działań MOL stanowią projekty skierowane na ograniczenie emisji metanu w działalności firmy, dostosowując ją do nadchodzących regulacji UE. Dzięki zaawansowanym systemom monitoringu i kontroli, Grupa zamierza poprawić wydajność operacyjną przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.
źródło: Grupa MOL
fot. 123rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ