Partner serwisu
15 maja 2024

MOL ukończył wartą 1,3 mld EUR inwestycję na Węgrzech

Kategoria: Aktualności

Warta 1,3 mld EUR inwestycja w kompleks poliolowy MOL w Tiszaújváros 14 maja br. została uroczyście otwarta. Fabryka może pochwalić się możliwościami produkcyjnymi na poziomie 200 tys. ton polioli rocznie.

MOL ukończył wartą 1,3 mld EUR inwestycję na Węgrzech

Ważną dla dalszego rozwoju firmy uroczystość poprowadzili: Viktor Orbán, premier Węgier, Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL oraz członek zarządu thyssenkrupp Ilse Henne. Grupa MOL stanowi dziś jedyną na Węgrzech i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmę, zdolną pokryć cały łańcuch wartości, od przerobu ropy naftowej po produkcję polioli – szeroko stosowanego w przemyśle surowca.

Podczas uroczystości w Tiszaújváros Grupa MOL świętowała ukończenie swojej największej inwestycji, kompleksu poliolowego. Umowę licencyjną pomiędzy MOL, thyssenkrupp i Evonik IP podpisano latem 2017 r., a kamień węgielny pod tę fabrykę wmurowano we wrześniu 2019 r.

Najważniejsze komponenty zakładu przetransportowano do Tiszaújváros na przełomie 2019 i 2020 r., w dużej mierze transportem morskim, a następnie na miejscu instalowano kolejno jednostki wytwarzania nadtlenku wodoru, tlenku propylenu, polioli i glikolu propylenowego. Poza czterema najważniejszymi instalacjami, w skład zakładu wchodzą również pilotażowa fabryka polioli, laboratorium pracujące nad zapewnieniem jakości oraz zlokalizowane w miejscowości Százhalombatta centrum badawczo-rozwojowe.

– Jestem dumny z ukończenia kompleksu poliolowego. To był prawdziwie międzynarodowy projekt, przy którym w ostatnich sześciu latach pracowały tysiące ludzi, umożliwiając ukończenie największej inwestycji w historii Grupy MOL, a być może również w najnowszej historii Węgier. Przeszliśmy długą drogę, ale przed nami jeszcze więcej wyzwań. Kompleks poliolowy znacząco wzmocni pozycję naszej firmy i jej konkurencyjność, dzięki objęciu całego łańcucha wartości – od przerobu ropy naftowej, do produkcji polioli. Ta inwestycja przywraca też znaczenie Tiszaújváros w europejskim przemyśle chemicznym, czyniąc z miasta jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w regionie. Pozwoli to wzmocnić konkurencyjność naszego kraju oraz stymulować dalszy wzrost gospodarczy. Dzięki tej inwestycji, Węgry będą silniejsze, a sukces MOL to sukces całego kraju – powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

– Kompleks poliolowy MOL wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności, oddziaływania na środowisko oraz automatyzacji, dzięki połączeniu sprawdzonych technologii z innowacyjnymi rozwiązaniami” – powiedziała Nadja Håkansson, CEO thyssenkrupp Uhde –  Jesteśmy wdzięczni MOL za bliską i pełną zaufania współpracę. Ten zakład to prawdziwa wizytówka i doskonały przykład tego, jak w thyssenkrupp Uhde wspieramy zieloną transformację w przemyśle. Dzięki zintegrowanym, wysoce zautomatyzowanym instalacjom produkcyjnym, cenny surowiec będzie tu produkowany w sposób niezwykle efektywny i zrównoważony – dodała.

Przy projekcie pracował międzynarodowy zespół złożony z kilku tysięcy ekspertów, a prace inżynieryjne i projektowe były prowadzone w Niemczech, Tajlandii, Indiach i na Węgrzech. Wyposażenie fabryki pochodzi z 24 krajów. Na potrzeby budowy zużyto 75 tys. metrów sześciennych betonu, 13 tys. ton stali, 2,5 tys. km przewodów i 700 km rur, co pochłonęło ponad 18 mln roboczogodzin. Węgierski rząd wsparł inwestycję kwotą 131,5 mln euro – 93,6 mln euro w postaci ulg podatkowych, z których można skorzystać po ukończeniu inwestycji oraz 37,9 mln euro grantu, przyznanego w oparciu o indywidualną decyzję rządu.

Poliole stanowią jeden z najbardziej pożądanych surowców plastikowych, stosowanych w różnych branżach i sektorach od motoryzacyjnego, przez odzieżowy, po izolacje. Z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu wytrzymałych produktów konsumenckich, z którymi mamy do czynienia z codziennym życiu.

Poliuretan wytwarzany z polioli stosowany jest m.in.:

  • do produkcji materacy piankowych, piankowych wypełnień siedzeń, sof czy foteli, a także sztywnych pianek do izolacji lodówek;
  • do produkcji materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, zarówno w przypadku budynków jak i np. rur;
  • do produkcji uszczelniaczy i klejów znanych ze sklepów budowlanych oraz elastycznych gumowych podeszew butów sportowych.

Fabryka w Tiszaújváros będzie wytwarzać poliole wykorzystując najbardziej efektywne i przyjazne środowisku metody, jakie są obecnie dostępne. Zgodnie z wyliczeniami MOL, zakład wniesie rocznie 150 mln euro do wyniku finansowego Grupy i zapewni wieloletnie zatrudnienie blisko 300 osobom.

Grupa MOL wzmacnia swój biznes chemiczny od blisko dekady: nowy zakład ekstrakcji butadienu został ukończony w 2015 r. kosztem 35 mld HUF, następnie, w 2018 r. firma ukończyła budowę zakładu produkującego gumę syntetyczną za 100 mld HUF. W 2016 r. ogłosiła zaś strategiczną zmianę, przygotowującą organizację na transformację energetyczną i erę po paliwach kopalnych, dzięki rozszerzeniu portfolio. W ramach największej, trzeciej fali inwestycji w biznes petrochemiczny, obok kompleksu poliolowego, najważniejszym elementem jest fabryka polipropylenu warta kolejnych 65 mld HUF oraz dalsze, trwające inwestycje o wartości blisko 2 mld euro, które zabezpieczą długoterminową przyszłość branży chemicznej.

źródło: Grupa MOL
fot. Grupa MOL
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ