Partner serwisu
22 sierpnia 2014

Plast-Box: Wzrost zysku operacyjnego w I półroczu 2014 r.

Kategoria: Z życia branży

Plast-Box w pierwszym półroczu bieżącego roku wypracował skonsolidowane przychody o wartości 74,36 mln zł wobec 75,49 mln zł po 6 miesiącach roku ubiegłego. Jednocześnie grupa zwiększyła skonsolidowany zysk z działalności operacyjnej do 7,79 mln zł, czyli o 31% r/r.

Plast-Box: Wzrost zysku operacyjnego w I półroczu 2014 r.

Pozytywne wyniki
- Nadrobienie strat z pierwszego kwartału tego roku w tak krótkim okresie było możliwe dzięki bardzo dobrym wynikom sprzedażowym naszej polskiej spółki, która zwiększyła przychody rok do roku o 10% do poziomu 61,62 mln zł, zaś zysk netto aż o 38% do 1,88 mln zł. Jednocześnie, pozytywne efekty przyniosły działania, jakie podjęliśmy na Ukrainie celem uniezależnienia naszych wyników od wahania kursów walut. Zdecydowaliśmy się między innymi na podniesienie cen w ostatnich miesiącach i powiązanie ich z euro oraz na skrócenie terminów płatności. W rezultacie nasza ukraińska spółka wypracowała 8,5 mln hrywien zysku netto w II kwartale tego roku wobec straty netto 12,2 mln hrywien w pierwszym kwartale br., zmniejszając tym samym stratę do 3,7 mln hrywien na koniec czerwca. Kontynuacja aktywności marketingowo-sprzedażowej oraz konsekwentna realizacji przyjętych założeń biznesowych na Ukrainie pozwalają oczekiwać dalszej poprawy wyników w kolejnych okresach – komentuje Grzegorz Pawlak, prezes zarządu Plast-Box SA.

Na 30 rynkach
W pierwszym półroczu br. Plast-Box zwiększył sprzedaż krajową o 25% r/r do 28,55 mln zł oraz eksport do Unii Europejskiej o 12% do 21,47 mln zł. Jednocześnie sprzedaż zagraniczna Plast-Boxu do krajów Europy Wschodniej spadła w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. do 23,83 mln zł, czyli 28% r/r. Sprzedaż na Ukrainie w pierwszej połowie br. stanowiła 21% skonsolidowanych przychodów. Udział eksportu w skonsolidowanych przychodach po pierwszym półroczu wyniósł 62%. Plast-Box sprzedawał swoje produkty na 30 rynkach europejskich, największymi rynkami eksportowymi w pierwszych 6 miesiącach 2014 r. były Ukraina, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Produkty
Głównymi pozycjami asortymentowymi w I połowie br. były opakowania plastikowe typu wiaderko z pokrywką oraz plastikowe skrzynie. Sprzedaż wiaderek wzrosła w tym okresie o 2% r/r i stanowiła 74% skonsolidowanych przychodów, zaś sprzedaż skrzyń zwiększyła się aż o 24% r/r. Tym samym miały w pierwszym półroczu 10-procentowy udział w sprzedaży skonsolidowanej.

Inwestycje i plany
W drugim półroczu Plast-Box zamierza zainwestować do 3 mln zł w rozwój mocy produkcyjnych. Środki te mają zostać przeznaczone m.in. na rozbudowę systemu hydrantowego w słupskiej fabryce oraz zakup maszyn i form wtryskowych. Planowana jest także modernizacja części maszyn i narzędzi wtryskowych w zakładach produkcyjnych w Polsce i na Ukrainie, a także inwestycje w podniesienie bezpieczeństwa informatycznego.

Źródło: Plast-Box

Fot. photogenica

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ