Partner serwisu
03 kwietnia 2024

Dwoje naukowców z W3 współautorami ważnej publikacji

Kategoria: Aktualności

Artykuł na temat materiałów mezoporowatych, którego współautorami są dr hab. inż. Karolina Jaroszewska, prof. uczelni oraz dr hab. inż. Bartłomiej Szyja, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie „Materials Today”.

Dwoje naukowców z W3 współautorami ważnej publikacji

Publikacja „Inorganic mesoporous oxides: From research to industrial applications” powstała dzięki współpracy naszych naukowców z dr inż. Barbarą Szczęśniak i prof. Jerzym Chomą z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz prof. Mieczysławem Jarońcem z Kent State University w USA.

Materiały mezoporowate mają ogromny potencjał do wykorzystania jako katalizatory, nośniki i sorbenty w celu poprawy efektywności różnych procesów w przemyśle chemicznym.

– Ich unikatowe właściwości opierają się na zawartych w nich mezoporach, czyli kanałach o rozmiarze od 2 do 50 nm – wyjaśnia prof. Karolina Jaroszewska. – Pory o takiej szerokości pozwalają na łatwiejsze przemieszczanie się w nich cząsteczek chemicznych, przy jednocześnie zachowanej dużej powierzchni właściwej materiału. Są one zwykle otrzymywane w postaci proszku i muszą zostać ukształtowane przed użyciem w procesach przemysłowych.

Wyzwania związane ze zwiększaniem skali produkcji materiałów stałych oraz problemy z przetwarzaniem sproszkowanych materiałów nie były do tej pory szeroko opisywanie, stąd pomysł autorów artykułu, by zająć się tym tematem.

Ich publikacja przedstawia przegląd najczęściej stosowanych procedur wytwarzania kształtowanych materiałów mezoporowatych dostosowanych do potencjalnych zastosowań.

Skupili się w niej na najpopularniejszych mezoporowatych tlenkach, takich jak krzemionka (głównie SBA-15, MCM-41) i tlenek glinu, chociaż przedstawione strategie kształtowania można dostosować do innych materiałów mezostrukturalnych.

– Nasz przegląd pokazuje wpływ procedury formowania, wprowadzenia spoiwa i innych składników na właściwości użytkowe kształtowanych materiałów mezoporowatych – tłumaczy prof. Jaroszewska. – Opisaliśmy też nowatorską technikę druku 3D w zastosowaniu do wytwarzania materiałów o pożądanych właściwościach.

Karolina Jaroszewska, Barbara Szczęśniak, Bartłomiej M. Szyja, Jerzy Choma, Mietek Jaroniec. „Inorganic mesoporous oxides: From research to industrial applications”. Materials Today. Volume 72, January/February 2024, Pages 255-281.

źródło: Politechnika Wrocławska
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ