Partner serwisu
11 grudnia 2023

Powstanie instalacja badawcza do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego

Kategoria: Aktualności

W koksowni Przyjaźń przy udziale Łukasiewicz - INS powstanie instalacja badawcza separacji wodoru do ogniw paliwowych.

Powstanie instalacja badawcza do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego

12 października 2023 r. w Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej została podpisana umowa, której przedmiotem jest wybudowanie i uruchomienie instalacji badawczej do wydzielania wodoru z gazu koksowniczego. Za realizację projektu będzie odpowiedzialne konsorcjum: Instytut Technologii Paliw i Energii z Zabrza - jako Lider oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych - jako Partner. W trakcie spotkania Łukasiewicz - INS reprezentował Bartosz Moszowski, Dyrektor Centrum Badań i Rozwoju NitroSynCat.

Wybudowana instalacja będzie miała na celu uzyskiwanie wodoru o jakości spełniającej wymagania normy ISO 14687:2019, która określa typ i klasę dla gazowego paliwa wodorowego stosowanego w samochodach z ogniwami paliwowymi typu PEM (z ang. proton exchange membrane – ogniwa paliwowe polimerowe z membraną). Będzie to instalacja o wydajności 0.5 kg H2. Jest to projekt unikatowy w skali koksownictwa europejskiego.

Całkowita wartość projektu to maks. 10 929 600,00 zł. Czas realizacji wynosi 24 miesiące.

Cieszymy się, że eksperci Łukasiewicz - INS w obszarze technologii dekarbonizacji przemysłu będą mogli wykorzystać doświadczenie i opracowywane przez siebie rozwiązania, by pomagać kolejnym podmiotom w drodze do zielonej transformacji.

źródło: Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ