Partner serwisu
11 grudnia 2023

Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.

Kategoria: Aktualności

Sumaryczny popyt na zielony wodór RFNBO w 2030 roku może osiągnąć poziom ok. 227,0 tys. ton w wariancie bazowym oraz ok. 250,0 tys. ton w wariancie rozszerzonym.

Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny RFNBO w Polsce do 2030 r.

W dniu 16 listopada 2023 na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja branżowa organizowana przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Klub Energetyczny i Instytut Energetyki. Na konferencji przedstawiono raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”. W raporcie przedstawiono kontekst regulacyjny rynku wodorowego oraz prognozowane zapotrzebowanie na „zielony wodór” RFNBO w podziale na segmenty: sektor transportowy oraz przemysł i energetyka. Wnioski z raportu zostały przedstawione podczas konferencji przez dr. hab. Grzegorza Tchorka, Zastępcę Dyrektora Instytutu Energetyki. Zapotrzebowanie zostało podzielone na wariant bazowy i rozszerzony, które różnią się od siebie tempem postępu rozbudowy infrastruktury tankowania wodoru oraz rozwojem nowych rodzajów pojazdów wodorowych. Wykonana analiza wykazała, że do 2030 roku zapotrzebowanie na wodór RFNBO wyniesie odpowiednio: sektor transportowy – 6 892 ton wodoru RFNBO (wariant bazowy) i 19 945 ton wodoru RFNBO (wariant rozszerzony), sektor przemysłowy – 189,5 tys. ton wodoru RFNBO (wariant bazowy) i 211,4 tys. ton wodoru RFNBO. Sumaryczny popyt na zielony wodór RFNBO w 2030 roku może osiągnąć poziom ok. 227,0 tys. ton w wariancie bazowym oraz ok. 250,0 tys. ton w wariancie rozszerzonym. W raporcie oceniono lukę inwestycyjną dla osiągnięcia wymaganego wolumenu wodoru RFNBO w 2030 roku na poziomie 37,6-41,2 mld PLN, przy założeniu prowadzenia inwestycji w OZE oparte o fotowoltaikę oraz 38,4-40,8 mld PLN przy założeniu inwestycji w OZE oparte o wiatraki lądowe.

Chcąc reagować na zmienność cen kopalnych nośników energetycznych, przedsiębiorstwa energochłonne mogą optymalizować własny bilans energetyczny w ramach szeroko pojętej gospodarki o obiegu zamkniętym GOZ. Instytut Technologii Paliw i Energii posiada Zakład specjalizujący się w konsultingu z zakresu GOZ i pomaga przedsiębiorstwom w optymalizacji procesów przemysłowych.

 

 

źródło: Instytut Technologii Paliw i Energii
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ