Grupa MOL i wyniki za trzeci kwartał
Grupa MOL podała wyniki finansowe za trzeci kwartał 2023 r., raportując EBITDA na poziomie 976 mln USD, czyli o jedną trzecią mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.
Istotny wpływ na wyniki wciąż mają działania rządów, w tym nowy podatek od emisji wprowadzony na Węgrzech, a obowiązujący wstecznie od 1 stycznia 2023 r. Segmenty wydobywczy oraz rafineryjno-petrochemiczny pozostawały pod presją czynników rynkowych, podczas gdy działalność detaliczna przyniosła solidne wyniki. Ostatecznie, EBITDA Grupy za pierwszych dziewięć miesięcy roku wyniosła 2,1 mld USD, co pozwoliło na korektę całorocznej prognozy tego wskaźnika do poziomu 2,8 mld USD z 2,5 mld USD poprzednio.
„Jestem dumny z tego, że byliśmy w stanie utrzymać solidne wyniki pomimo wymagającego otoczenia regulacyjnego i presji warunków rynkowych. W ostatnim kwartale byliśmy w stanie łagodzić wpływ negatywnych czynników zewnętrznych dzięki poprawie marż rafineryjnych oraz zwiększonemu popytowi konsumentów na paliwa. Możemy dzięki temu podnieść naszą prognozę EBITDA na cały rok, ponieważ jesteśmy pewni naszego odpornego modelu biznesowego i naszej zdolności radzenia sobie z trudnymi warunkami zewnętrznymi czy możliwymi dalszymi interwencjami rządowymi. Jesteśmy również zdeterminowani, by kontynuować naszą transformację i nadal odpowiadać na rosnące oczekiwania względem naszej roli w zapewnieniu stabilności dostaw w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - powiedział Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy
W segmencie wydobywczym (Upstream) wynik EBITDA wzrósł w ostatnim kwartale o 97%, sięgając 195 mln USD. Wpłynęło na to niższe obciążenie podatkiem od nadmiarowych zysków w związku z rozliczeniem 122 mln USD podatku kwartał wcześniej. Ponadto, spadek opłat licencyjnych na Węgrzech od dnia 1 września 2023 r., powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki za czwarty kwartał 2023 r. i kolejne. Produkcja węglowodorów w trzecim kwartale nieznacznie spadła, osiągając średnio 90,1 mboepd za okres od początku roku. Prognozy przewidują utrzymanie średniej produkcji na poziomie ok. 90 mboepd do końca 2023 r.
Segment rafineryjno-petrochemiczny (Downstream) poprawił wynik EBITDA w stosunku do poprzedniego kwartału, dzięki poprawie marż rafineryjnych oraz niższym podatkom od nadmiarowych zysków. Wynik na poziomie 469 mln USD w trzecim kwartale 2023 r. był jednak o 37% niższy niż w tym samym okresie przed rokiem. Wyższe marże rafineryjne nie były bowiem w stanie zrekompensować malejącej różnicy w cenach ropy Brent i Ural oraz słabych wyników z działalności petrochemicznej. Dodatkowe podatki w poszczególnych krajach w Europie Środkowo-Wschodniej odcisnęły piętno na zyskowności tego segmentu – na Węgrzech wprowadzono w tym czasie nowy podatek od emisji. Otoczenie rynkowe okazało się również niekorzystne dla działalności petrochemicznej, co odbiło się na wyniku EBITDA.
Zachęcające były wyniki segmentu detalicznego (Consumer Services), który w ostatnim kwartale przyniósł EBITDA na poziomie 250 mln USD, co oznacza wzrost o 107% r/r. Poza zniesieniem cen maksymalnych i wzmocnieniem marżowości sprzedaży paliw, za wynik w tym segmencie w dużej mierze odpowiada nieorganiczny rozwój sieci MOL w Polsce i Słowenii, które to rynki dołożyły łącznie 400 mln litrów sprzedanego paliwa w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Na dobry wynik segmentu wpłynął również rosnący popyt, rosnący udział sprzedaży poza paliwowej oraz sukces programu lojalnościowego MOL Move, który zdobył 1 mln użytkowników na Węgrzech i ponad 700 tys. w Polsce.
O MOL Group
Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 25 tys. osób, a jej doświadczenie w branży wynosi ponad 100 lat. Grupa prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć niemal 2500 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza grupy bazuje na ponad 85 latach doświadczeń w branży węglowodorów oraz 30 latach doświadczeń w obszarze wstrzykiwania CO2. Obecnie, firma prowadzi produkcję w 8 krajach i posiada złoża w 10 kolejnych.
MOL konsekwentnie dąży do transformacji modelu biznesowego z tradycyjnego, opartego na paliwach kopalnych, w stronę niskoemisyjności i zrównoważonego rozwoju. Spółka planuje osiągnąć neutralność węglową do roku 2050, wspierając rozwój niskoemisyjnej gospodarki obiegu zamkniętego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Komentarze