Partner serwisu
11 sierpnia 2014

Polskie Radio: koncentrat z Sierra Gorda w Chile ma dużo miedzi, molibdenu i złota

Kategoria: Z życia branży

Pierwsze próbki koncentratu miedziowego, z chilijskiej kopalni Sierra Gorda dają powody do optymizmu. Jak mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl prezes KGHM Polska Miedź Herbert Wirth, jego jakość jest na poziomie 25 proc. To lepszy rezultat niż w krajowych złożach.

Polskie Radio: koncentrat z Sierra Gorda w Chile ma dużo miedzi, molibdenu i złota

Oficjalnie chilijska kopalnia miedzi Sierra Gorda należąca do polskiego koncernu KGHM Polska Miedź zostanie otwarta prawdopodobnie 1 października.

Całego materiału można wysłuchać na stronie Polskiego Radia

Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja w ciągu ponad 20-letniego okresu eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. Dodatkowy potencjał produkcyjny tkwi w przerobie rudy tlenkowej poddawanej procesowi ługowania. W ramach prowadzonych testów wyprodukowane już zostały w tej technologii pierwsze katody miedzi.

– Do momentu zatwierdzenia przez chilijski Sąd Najwyższy pozwoleń środowiskowych dla portu w Antofagaście, transport z kopalni do portów odbywać się będzie przy pomocy alternatywnych rozwiązań – mówi Maciej Ściążko, dyrektor generalny projektu. – Połowa wyprodukowanego w kopalni koncentratu miedzi trafiać będzie do japońskich hut Grupy Sumitomo, do której należy mniejszościowy pakiet udziałów w Sierra Gorda. Pozostała część produkcji będzie sprzedawana na innych rynkach.

Źródło: Polskie Radio, KGHM

Fot. KGHM

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ