Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Grupy Azoty ZAK
Podczas uroczystości, która odbyła się 4 października 2023 r. w Kędzierzynie-Koźlu, dwudziestu pięciu obecnych i byłych pracowników Spółki odebrało Medale za Długoletnią Służbę. Nie zabrakło również akcentów jubileuszowych, związanych z 75-leciem kędzierzyńskich zakładów.
Wydarzenie otworzyło przemówienie Filipa Grzegorczyka, prezesa zarządu Grupy Azoty ZAK i wiceprezesa zarządu Grupy Azoty S.A.
- Jesteśmy w okresie jubileuszowym - 75 lat temu podjęto decyzję o budowie zakładów. Decyzja ta do dziś ma wielki wpływ na nasze życie. Naszych pracowników – obecnych i emerytowanych, społeczności lokalnej Kędzierzyna-Koźla i okolic, mieszkańców Opolszczyzny. Decyzja, która miała ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego regionu i całej branży chemicznej – podkreślał Filip Grzegorczyk. - Dziś jesteśmy tu po to, by uhonorować bohaterów dnia codziennego - za to, że dają przykład, zawsze służą pomocą czy poradą. To dzięki takim ludziom zakład wciąż się rozwija i zmienia na lepsze – dodał.
Dalszą część przemówień wypełniały gratulacje i życzenia pomyślności dla zakładów oraz ich pracowników.
– Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by poprzez wyróżnienie osób odznaczonych przypomnieć, jak ważną role odgrywają zakłady w Kędzierzynie-Koźlu dla naszej gospodarki. Te wszystkie budynki, technologie, inwestycje nie miałyby jednak znaczenia, gdyby nie ludzie, którzy traktują zakłady jako współwłasność, są ich współgospodarzami – mówił Marcin Ociepa, Wiceminister Obrony Narodowej i Poseł na Sejm RP.
- Pragnę podziękować za to, że wkładacie to, co najważniejsze – wasze serce, wasze zaangażowanie - w tworzenie jednego z najważniejszych zakładów w Kędzierzynie-Koźlu, na Opolszczyźnie i w kraju. Jako rolnik niejednokrotnie korzystam z tego, co produkują wasze ręce. Chciałabym podziękować radzie nadzorczej, zarządowi i pracownikom, którzy są ważnym elementem budującym zakład – mówiła Poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara.
- Bez was polskie rolnictwo by nie istniało. Życzę nam wszystkim, by ta firma na zawsze pozostała w rękach polskich, przyczyniała się do rozwoju Państwa Polskiego i dawała wam wszystkim satysfakcję – podkreślał Poseł na Sejm RP Paweł Kukiz.
Następnie do zgromadzonych zwrócił się wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, który dokonał wręczenia odznaczeń.
- Zakłady w Kędzierzynie to ikona, coś, co mi zawsze kojarzy się z tym miastem. Od pewnego czasu również wspaniała drużyna siatkarska. Tego wszystkiego nie byłoby bez państwa. Wybudowaliście potęgę tego zakładu, jego markę przez wiele lat i dzisiaj chcemy wam za to podziękować. Tak jak zakłady są solą tego miasta, tak wy jesteście solą tego miasta i całej Opolszczyzny – mówił Tomasz Witkowski.
Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę przyznano łącznie dwudziestu pięciu obecnym i byłym pracownikom Grupy Azoty ZAK. Medal Złoty otrzymali: Kazimierz Bodaszewski, Małgorzata Centner, Jacek Fluder, Irena Frencel, Danuta Jagielska, Anna Jamrozik, Gabriela Kosiewicz, Agata Kunicka, Bronisława Łącka-Basista, Aneta Maszerowska, Elżbieta Matuszek, Hanna Minch, Irena Mojza, Ryszard Szarzyński, Małgorzata Tomaś, Helena Wiluś, Teresa Wróbel, Irena Zagórska, Bolesław Żyżło, Ewa Rozmarynowska, Iwona Urban i Bogusław Kozyra. Medal Srebrny otrzymali: Jadwiga Cichoń i Grzegorz Fedyna. Medal Brązowy otrzymał: Łukasz Apostel.
Wydarzeniem towarzyszącym była jubileuszowa wystawa pn. „Industrialne pejzaże”, ze zdjęciami zakładów autorstwa Łukasza Apostela. Podczas uroczystości wystąpili przedstawiciele Głubczyckiej Szkoły Chóralnej „Angelus Cantat” oraz odbyła się projekcja jubileuszowego filmu zawierającego archiwalne nagrania zakładów.
Komentarze