Partner serwisu
15 września 2023

Grupa CIECH opracowała innowacyjną metodę odzyskiwania dwutlenku węgla

Kategoria: Aktualności

Zespół badawczo-rozwojowy (R&D) Grupy CIECH opracował innowacyjną metodę odzyskiwania dwutlenku węgla podczas procesu produkcji sody oczyszczonej. Wdrożone rozwiązanie w zakładzie produkcyjnym CIECH Soda Polska w Inowrocławiu pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 3-4 tys. ton rocznie.

Grupa CIECH opracowała innowacyjną metodę odzyskiwania dwutlenku węgla

Rozwiązanie umożliwia także odzyskiwanie dwutlenku węgla i wykorzystanie go do produkcji, co z kolei zmniejsza zapotrzebowanie na gaz pozyskiwany w procesie wypalania kamienia wapiennego w specjalnych piecach. Przyczynia się to do ograniczenia zużycia zarówno kamienia wapiennego, jak i koksu (paliwa piecowego). CIECH Soda Polska realizuje wieloletni program transformacji biznesu sodowego, obejmujący liczne inwestycje zwiększające efektywność oraz konkurencyjność swoich zakładów produkcyjnych.

Uruchomiona w Inowrocławiu instalacja odzysku gazu przy DCB to efekt długofalowych działań i pracy zespołu technologów oraz specjalistów produkcji. Budowa instalacji została zakończona w połowie 2023 roku, jednak jej projekt oraz symulacje były przygotowywane od dwóch lat. Koncepcja rozwiązania jest autorska, gdyż została stworzona bezpośrednio przez pracowników Grupy CIECH.  

W rozwiązaniu opracowanym przez CIECH źródłem odzyskanego gazu jest aparat DCB – dekarbonator, który obniża stopień karbonizacji ługu przez desorpcję (uwolnienie) CO2 za pomocą pary.

Kluczowym elementem instalacji i rdzeniem rozwiązania jest wysokoobrotowy wentylator boczno-kanałowy. Aparat, pomimo swoich niewielkich rozmiarów oraz niskiej konsumpcji energii, jest w stanie wytworzyć stosunkowo wysokie nadciśnienie, a także przetłoczyć do 500 metrów sześciennych gazu na godzinę. Gaz z DCB, charakteryzujący się wysoką gęstością, stanowi niemal czysty dwutlenek węgla. Rozwiązanie pomyślnie przeszło testy ruchowe, a precyzyjnie zaprojektowana instalacja została wyposażona w automatyczną regulację procesu w taki sposób, aby dostarczyć niezbędnych informacji technologicznych przy zminimalizowaniu czynności obsługowych.

– Projekt był dużym wyzwaniem. Kluczowa była także precyzja w przygotowaniu instalacji przystosowanej do ciągu produkcyjnego fabryki, funkcjonującej w trybie 24/7. To kolejna innowacja zapewniająca ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz obniżająca energochłonności procesu, a zatem spełniająca założenia rozwoju Grupy w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji, co jest zgodne z naszą ambitną strategią ESG – mówi Marian Szkudlarek, Head of Corporate Research w Grupie CIECH. 

Odzyskiwanie gazu to kolejna innowacyjna technologia wdrożona w ostatnich latach w zakładzie sodowym CIECH w Inowrocławiu. W 2022 roku uruchomiono układ odzysku soli wypadowej na instalacji chlorku wapnia. W 2021 roku, po dwóch latach pilotażu, w fabryce uruchomiono instalację wychwytu dwutlenku węgla z procesu produkcji sody kalcynowanej, która pozwala na zmniejszenie emisji CO2 o co najmniej 6 tys. ton rocznie. Innowacja opracowana przez dział badań i rozwoju CIECH oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla (obecnie: Instytut Technologii Paliw i Energii), nie tylko zwiększa efektywność produkcji sody kalcynowanej poprzez obniżenie emisji dwutlenku węgla, ale także ogranicza odpady produkcyjne oraz zmniejsza ilość wykorzystywanych surowców.

Ponadto, CIECH prowadzi prace nad kilkunastoma rozwiązaniami, będące na różnym etapie zaawansowania, które nie tylko zwiększą efektywność, ale jednocześnie przyczynią się do  produkcji sody w sposób bardziej przyjazny środowisku. Jest to realizacja jednego z kluczowych zobowiązań ambitnej strategii ESG Grupy CIECH – „Gospodarka obiegu zamkniętego naszą kluczową dźwignią efektywności”. Spółka w jego ramach wykorzystuje innowacyjne technologie wychwytu i zawracania CO2 w procesie produkcji sody, odpowiedzialnie gospodaruje wodę, a także wykorzystuje powtórnie odpady produkcyjne. W czasach wyzwań stojących przed branżą chemiczną, CIECH Soda Polska zwiększa efektywność swoich zakładów produkcyjnych, aby zapewnić zapotrzebowanie odbiorców na produkty sodowe, zmniejszyć swój wpływ na środowisko naturalne oraz zoptymalizować koszty produkcji i usprawnić procesy biznesowe.

źródło: CIECH Soda Polska
JonB
2023-09-16
Kolejne pieniadze wywalone w bloto z pobudek ideologocznych.
proton
2023-09-17
Ciech co chwilę wprowadza nowinki. Wiele firm mogłoby brać z niego przykład.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ