Partner serwisu
20 maja 2014

Optymizm uzasadniony

Kategoria: Z życia branży

Zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne wzrosło w porównaniu z rokiem ubiegłym o ponad 3% i przekroczyło 2,9 mln ton. Te dane wskazują, że przemysł tworzyw w Polsce dynamicznie się rozwija

Optymizm uzasadniony

Polska wyróżnia się na tle krajów europejskich, jeśli chodzi o statystyki produkcji przemysłowej.
W Europie w 2013 roku odnotowano lekki spadek produkcji przemysłowej (o 0,4%), podczas, gdy w naszym kraju wzrost wyniósł blisko 2,7%. Dane dotyczące branży tworzyw sztucznych potwierdzają tę prawidłowość.

Optymistyczne perspektywy
Perspektywy dla branży na rok 2014 są więc optymistyczne, przede wszystkim ze względu na sytuację w przemysłach powiązanych, m.in. przemyśle elektrycznym i elektronicznym oraz w budownictwie, w którym poprawa wyników obserwowana od II połowy 2013 roku, kontynuowana jest w pierwszych miesiącach br. Duże inwestycje w branży przetwórstwa poczynione na przestrzeni ostatnich lat przynoszą korzyści, zwłaszcza w sektorach, których sprzedaż produkcji ukierunkowana jest na eksport

– Cieszy wzrost, jaki branża tworzyw sztucznych w Polsce odnotowała w roku 2013, tym bardziej, że prognozy nie były zbyt optymistyczne. Nasz kraj plasuje się w europejskiej czołówce produkcji w niektórych branżach, jak np. sprzętu AGD-RTV. Coraz większą rolę odgrywamy również w przemyśle opakowań, zarówno do żywności i napojów, jak i przemysłowych oraz w branży motoryzacyjnej jako dostawca części – od wnętrza pojazdu poprzez elementy silnika, przewody transmisji płynów, uszczelki itp. – mówi Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska.

Producenci surowców
Producenci tworzyw sztucznych w Polsce produkujący surowce do przetwórstwa to zarówno duże krajowe firmy, takie jak Basell Orlen Polyolefins, Grupa Azoty, Anwil S.A., Synthos S.A. czy Organika Sarzyna S.A., jak również producenci różnego typu mieszanek i półproduktów na potrzeby konkretnych zastosowań. Wg szacunków PlasticsEurope to łącznie ponad 230 firm zatrudniających ponad 6500 pracowników. W sektorze przetwórstwa tworzyw sztucznych łączne zatrudnienie wynosi ponad 138 tys. osób w ponad 7300 firmach, z czego przeważająca większość to małe i średnie przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników.

Światowy rynek tworzyw
Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2013 osiągnęła poziom 299 mln ton, co oznacza wzrost w odniesieniu do roku poprzedniego o 3,9%. Utrwaliły się zmiany na światowym rynku tworzyw, wypływające z konkurencyjności poszczególnych regionów, tj. postępująca dominacja krajów azjatyckich (głównie Chin), w których odnotowuje się ponadprzeciętne wskaźniki wzrostu. Trendy średnioterminowe wskazują, że następuje przeniesienie głównych rynków do Azji, w Europie zaś ich przesunięcie w kierunku Europy Centralnej i Wschodniej.

W 2013 roku udział europejskiej produkcji tworzyw sztucznych w produkcji światowej wyniósł 20% - Europa zajmuje drugą pozycję wspólnie z krajami NAFTA. W dalszym ciągu jest także eksporterem netto tworzyw sztucznych. Zapotrzebowanie ze strony europejskich przetwórców wg szacunkowych danych za rok 2013 r. wyniosło 46 mln ton, co oznacza niezmieniony poziom w stosunku do roku poprzedniego.

 

Źródło: PlasticsEurope Polska

fot.BOPS

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ