Partner serwisu
18 czerwca 2019

Branża chemiczna na sympozjum UR w Kazimierzu

Kategoria: XII Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

Rozpoczęła się XII konferencja naukowo-techniczna „Utrzymanie Ruchu i Remonty w Przemyśle Chemicznym” w Kazimierzu Dolnym, skupiająca przedstawicieli branży chemicznej, związanych z utrzymaniem ruchu w zakładach.

Branża chemiczna na sympozjum UR w Kazimierzu

- Od 12 lat spotykamy się na konferencjach z cyklu „Utrzymanie Ruchu i Remonty w Przemyśle Chemicznym”. Spośród konferencji, które organizujemy jako BMP, te związane z UR są mi szczególnie bliskie ze względu na moje doświadczenia inżynierskie, związane m.in. z utrzymaniem ruchu sprzed 30 lat. Wiem, że osoby związane z UR w zasadzie ze sobą nie konkurują, a chętnie wymieniają się doświadczeniami. Tym bardziej cieszy fakt, kiedy Państwo tak licznie przyjeżdżacie na naszą konferencję – powiedział Adam Grzeszczuk, Prezes Zarządu BMP, podczas powitania gości konferencji i przedstawicieli Honorowego Gospodarza sympozjum – Grupy Azoty Zakładów Azotowych „Puławy” S.A.

- Ludzie, maszyny i systemy IT wymieniają się informacjami. Co ciekawe, to już nie tylko my wpływamy na zadania i informacje, ale już same maszyny między sobą potrafią się sprawnie komunikować i działać. Wraz z ludzkimi operatorami wszystko ma działać tak, aby jak najsprawniej, bezpiecznie i wydajnie pracować i się komunikować – rozpoczął Adam Grzeszczuk, rozpoczynając konferencję. Nawiązał do wszystkich rewolucji przemysłowych, przechodząc do rewolucji 4.0, która trwa, przez co w wielu przedsiębiorstwach realizuje się postęp technologiczny, oparty o zintegrowane systemy IT, a nawet AI, czyli sztuczną inteligencję.

Zasoby przedsiębiorstwa i ich sprawne zarządzanie

- Cieszę się bardzo, że zgromadziliście się Państwo wspólnie na tej konferencji, aby dyskutować o tym, co jest najważniejsze w zakresie utrzymania ruchu – rozpoczął sympozjum referatem wprowadzającym dr Krzysztof Bednarz, Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.

- Zacząłem się zastanawiać, jakie zasoby są związane z remontami i UR. To na pewno zasoby rzeczowe – instalacje, linie produkcyjne, urządzenia pomiarowe służące do działalności operacyjnej. Niezwykle ważne są zasoby ludzkie, bo żadne zasoby rzeczowe, nawet najlepiej zaprogramowane, nie ruszą bez człowieka. O sile danego komponentu stanowi najsłabszy element. Właśnie człowiek jest jednocześnie najważniejszy dla działania całego systemu i najsłabszym jego elementem. Kolejnym zasobem są informacje, o sprzęcie i ludziach. Wszystko to spinają zasoby finansowe, bo sprzęt, ludzi, informacje należy finansować. Nie wiedzieć czemu, zawsze te wszystkie zasoby są ograniczone. Chcielibyśmy, aby wszystkiego było więcej, aby firma mogła się rozwijać. Jest jeszcze jeden zasób – czas. Chcielibyśmy, aby dzisiaj wszystko zmieściło się w harmonogramie. Czas jest jednak najbardziej ograniczonym z tych wszystkich zasobów. Nad czasem nie zapanujemy. Na ten zasób mamy najmniejszy wpływ – podkreślił dr Krzysztof Bednarz, rozwijając temat zasobów przedsiębiorstwa i sprawnego zarządzania.

Prognozowanie kluczowe dla UR

O prewencji i jednocześnie przewidywaniu opowiedział Krzysztof Firlej z Grupy Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A. - Strategia utrzymania technicznego majątku produkcyjnego w każdym zakładzie przemysłowym, a szczególnie w polskich, interesujących nas zakładach chemicznych i petrochemicznych, musi być ukierunkowana m.in. na zapewnienie dostępności technicznej systemów produkcyjnych oraz optymalizację wskaźników kosztowych na poziomie wskaźników osiąganych przez liderów – podkreślił w swoim wykładzie Krzysztof Firlej.

źródło: BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ