Partner serwisu
15 marca 2019

Klucz Sukcesu dla TAMEH POLSKA sp. z o.o.

Kategoria: XVII Konferencja Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle. Odbiorcy na Rynku Energii

Podczas XVII Konferencji Naukowo-Technicznej Efektywne Zarządzanie Energią w  Przemyśle przyznana została statuetka Klucza Sukcesu. W tym roku nagroda redakcji "Energetyki Cieplnej i Zawodowej" została przyznana TAMEH POLSKA sp. z o.o. za budowę Instalacji Turbin Rozprężnych TRT w Zakładzie Wytwarzania Nowa w Dąbrowie Górniczej.

Klucz Sukcesu dla TAMEH POLSKA sp. z o.o.

Podczas uroczystej gali, statuetkę z rąk Prezesa BMP Adama Grzeszczuka, odebrał Tomasz Bożek, Wiceprezes Zarządu TAMEH POLSKA sp. z o.o.

W Zakadzie Wytwarzania Nowa TAMEH POLSKA sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej wybudowano i uruchomiono w 2018 r, pierwszą w Polsce instalację Turbin Rozprężnych TRT (Top-Pressure Recovery Turbine) wykorzystując rozprężanie gazu wielkopiecowego do produkcji energii elektrycznej. W instalacji tej, obsługującej dwa wielkie piece, pracują dwie turbiny, każda o mocy 12,5 MW, z czasem rocznego wykorzystania mocy zainstalowanej wynoszącym 97%, tj ok. 8500 godzin. Produkują one rocznie 140 GWh energii elektrycznej, w gospodarce obiegu zamkniętego, całkowicie bezemisyjnie. Wcześniej do wyprodukowania tej energii trzeba było spalić 54 tys. ton węgla, a skutkiem była emisja CO2 wynosząca 115 tys. ton.

Inwestycja była skomplikowanym dziełem inżynieryjno-technicznym. Dzięki dobrze przeprowadzonej fazie przed-inwestycyjnej mogła być bardzo sprawnie zrealizowana, mianowicie w niecałe dwa lata (rozpoczęcie inwestycji, po podpisaniu kontraktu pod „klucz”, to początek 2017 r.). Podkreślić trzeba, że inwestycja została zrealizowana przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa ludzi i całego otoczenia, w bardzo wymagających warunkach technicznych w tym środowisku gazowym.

Dlatego Klucz Sukcesu przyznawany corocznie w czasie Konferencji „Efektywne Zarządzanie Energią w Przemyśle” trafił w 2019 r. do TAMEH POLSKA sp. z o.o. w Dąbrowie Górniczej. Podejmując taką decyzję Redakcja Energetyki Cieplnej i Zawodowej uhonorowała w ramach XVII edycji Konferencji osiągnięcie inwestycyjne łączące w sobie najwyższe standardy inżynieryjno-techniczne, ale także wielką efektywność ekonomiczną i silne przesłanie moralne. Nie mniej ważny w Decyzji Redakcji jest przekaz do całej energetyki przemysłowej. Jest to przekaz o tym, że model prosumencki, to nie tylko model dla ludności, dla samorządów i dla sektora MSP. To także model dla wielkiego przemysłu, który zaczyna działać niezwykle skutecznie na wielu płaszczyznach. W tym konkretnym wypadku jest to płaszczyzna silnych interakcji między biznesem globalnym (ArcelorMittal), krajową korporacją energetyczną (TAURON), ale także samorządem (Dąbrowa Górnicza). Jest to także platforma pozwalająca skutecznie wykorzystywać synergię wynikającą z powiązania przemysłu hutniczego z energetyką, a następnie z gospodarką w obiegu zamkniętym. Widać, że energetyka prosumencka w przemyśle ma już potencjał silnej trampoliny, zdolnej zdynamizować transformację całej polskiej energetyki w horyzoncie 2050.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ