Partner serwisu
06 sierpnia 2014

Pierwszy polski banknot polimerowy już w obiegu

Kategoria: Chemia Przemysłowa, ciekawostki

Na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. wyprodukowała 50 tys. szt. banknotu kolekcjonerskiego na podłożu polimerowym. Banknot został wprowadzony do obiegu 5 sierpnia 2014r.

Pierwszy polski banknot polimerowy już w obiegu

Dla kolekcjonerów
W 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł.

Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na stronie odwrotnej znajdują się wizerunki: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą), nadany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

Pierwszy taki banknot
Banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich jest pierwszym, wyemitowanym przez NBP, banknotem polimerowym. Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha wiele lat temu, jeszcze przed denominacją. Pierwotny projekt został stworzony z myślą o druku na podłożu papierowym.

- Narodowy Bank Polski postawił przed PWPW S.A. niezwykle trudne wyzwanie, polegające na wykonaniu banknotu polimerowego na podstawie projektu banknotu papierowego – mówi Marek Siwiec, prezes zarządu PWPW S.A. – Sprostaliśmy temu wyzwaniu - banknot zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych.

W przypadku NBP produkcja banknotu polimerowego jest ciekawostką dla kolekcjonerów. Polskie banknoty obiegowe zarówno te dotychczasowe, jak  i zmodernizowane są wykonane na podłożu papierowym.

Zabezpieczenie polimerowego banknotu
Zabezpieczenia zastosowane w banknocie kolekcjonerskim to m.in. przeźroczyste okienko, w którym umieszczono holograficzny wizerunek Belwederu, roślinny element graficzny zmieniający kolor w zależności od kąta obserwacji, element przeźroczysty, metaliczny w kolorze niebieskim wkomponowany w grafikę banknotu, jak również druk stalorytniczy, mikrodruki oraz numeracja typograficzna.

- Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie – dodaje Marek Siwiec – Produkcja pierwszego polskiego banknotu na tym podłożu jest dla nas bardzo cennym doświadczeniem, tym bardziej, że PWPW S.A. od niedawna posiada uprawnienia do druku banknotów na podłożu polimerowym.

 

Źródło: PWPW S.A.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ