Partner serwisu
22 lipca 2014

Pokryć zapotrzebowanie na wodę, przy mniejszym zużyciu energii

Kategoria: Ochrona środowiska

Dane udostępnione przez „2030 Water Resources Group” przewidują, że do 2030 roku światowe zapotrzebowanie na wodę wzrośnie o 50%, a dostępne źródła zaopatrzenia zaspokoją jedynie 60% tych potrzeb.

Pokryć zapotrzebowanie na wodę, przy mniejszym zużyciu energii

70% wody dla rolnictwa

W chwili obecnej największym światowym konsumentem wody jest rolnictwo (70%), następnie przemysł (20%) i gospodarstwa domowe (10%). Ilość wody zużywana przez przemysł jest jednak wyższa w krajach wysoko rozwiniętych, np. w Belgii - 80%. Warto również wspomnieć, że wymogi jakości wody przemysłowej są bardzo wysokie i musi być ona dodatkowo uzdatniana.


Dedykowany technologiom

Ze względu na rosnącą potrzebę dostępu do czystej wody i rosnącą ilość energii wymaganej do produkcji, światowy Dzień Wody ONZ był zadedykowany w tym roku technologiom, które pomogą pokryć zapotrzebowanie na wodę, przy mniejszym zużyciu energii.


Membrany do odwróconej osmozy 

Wyzwaniu produkcji wody o wysokiej czystości przy jednoczesnym niskim zużyciu energii są w stanie sprostać elementy membranowe do odwróconej osmozy DOW FILMTEC™ ECO, które dzięki właściwościom,  jak i elementom konstrukcyjnym samego elementu membranowego pozwalają na osiągnięcie odrzutu soli wyższe o 40% w porównaniu ze standardowymi elementami odwróconej osmozy, a z drugiej strony zużycie energii jest niższe o 30% w porównaniu z elementami dającymi wysoki odrzut soli.


3,5 mln m3 wody na minutę

Jak wspomniał Neil Hawkings, corporate vice president: – Woda jest, bez wątpienia, najcenniejszym zasobem na świecie. Dow zobowiązuje się do wspierania nauki poprzez innowacje, które są bezpośrednio związane ze światowymi wyzwaniami takimi jak woda, energia i zmiany klimatyczne. Pomagamy ludziom na całym świecie uzdatniając ponad 3,5 milionów m3 wody na minutę. Nasi naukowcy stosują przełomową chemię, aby zrewolucjonizować odwróconą osmozę - najbardziej zaawansowaną dostępną dziś technologię oczyszczania wody, aby pomóc w walce z jej światowym niedoborem.

W ciągu pierwszych dziesięciu lat użytkowania, elementy membranowe będą produkować 15 bilionów m3 czystej wody (więcej niż 6 milionów olimpijskich basenów pływackich), oszczędzając więcej niż 2 mld kWh energii i redukując emisję dwutlenku węgla (CO2) o 1,5 mln ton.
 

Woda  dla przemysłu
– Przemysłowe wykorzystanie wody jest jednym z największych zastosowań uzdatnionej wody i wzrastający jej niedobór doprowadził firmy do poszukiwania nowych sposobów oczyszczania wody i promowania ponownego jej użycia, co jest oszczędne i proekologiczne – powiedział Snehal Desai, główny dyrektor handlowy Dow Water & Process Solutions.

Połączenie samych technologii oczyszczania wody i filtracji, jak i zaawansowanej oraz zrównoważonej kontroli mikrobiologicznej pomaga w zmniejszeniu globalnego kryzysu wodnego i dodatkowo ustala standardy w zakresie zrównoważonego wykorzystania wody,  jej oczyszczania i zarządzania zasobami wodnymi.

 

Źródło: Dow

fot.: photogenica.pl

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ