Partner serwisu
20 maja 2014

Wywieszane na tablicy

Kategoria: Remonty, UR

System zarządzania służbami utrzymania ruchu obudowany jest wieloma wskaźnikami, które w różny sposób, w każdym przedsiębiorstwie są liczone i wykorzystywane. Nie wystarczy wywiesić je na tablicy, ale przede wszystkim poprawnie zinterpretować.

Wywieszane na tablicy

Najczęściej wykorzystywanymi wskaźnikami w systemie zarządzania służbami utrzymania ruchu są tajemniczo brzmiące akronimy, takie jak: MTTR, MTBF, MTTF etc. W większości przedsiębiorstw, gdy pada hasło dotyczące pomiaru wskaźnika MTBF to wszyscy jak jeden mąż pokazują różne przykłady – począwszy od surowych liczb, a kończąc na zagmatwanych wykresach. No i niby wszystko jest w porządku, bo przecież ten jakże oczekiwany wskaźnik jest w firmie na bieżąco obliczany, a następnie wywieszany na różnego rodzaju tablicach.
Problem jednak istnieje i związany jest on z właściwym sposobem liczenia, jak i również interpretacji tychże wskaźników. W niniejszym artykule chciałbym udzielić odpowiedzi na podstawowe pytania: Co to są za wskaźniki? Jak je obliczać i prawidłowo interpretować?

Z obszaru niezawodności
Mean Time Between Failure (MTBF) – Średni Czas Pomiędzy Uszkodzeniami, Mean Time To Repair (MTTR) – Średni czas naprawy oraz Mean Time To Failure (MTTF) – Średni Czas do Uszkodzenia – wszystkie wskaźniki należą do obszaru niezawodności. Wskaźnik MTBF mówi jaki jest czas bezawaryjnej pracy danego obiektu technicznego. Czas ten jest uśredniony, a jego wartość wynika z prostych działań obliczeniowych.

RYS.1 Zależność czasowa od uszkodzenia do uszkodzenia
W praktyce wskaźnik ten wykorzystywany jest również do określania częstotliwości dokonywania przeglądów profilaktycznych. Drugi wskaźnik MTTR mówi ile średnio czasu potrzebujemy na naprawę w momencie wystąpienia uszkodzenia, czytaj awarii. Wskaźnk ten może być wykorzystywany do oceny pracowników UR, jak i oceny efektywności prowadzonych przez nich zadań naprawczych. Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa liczą te wskaźniki, ba! nawet nie wiedzą jak go należy obliczyć.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ