Partner serwisu
06 lipca 2021

Zastosowanie robota spawalniczego do rekonstrukcji wężownic wodnych reaktora MR-101

Kategoria: XIV Konferencja Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym

To tytuł prezentacji Macieja Błaszczyka z Anwil S.A., z którą wystąpi 16 lipca w Zakopanem podczas XIV Konferencji Remonty i Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Chemicznym.

Zastosowanie robota spawalniczego do rekonstrukcji wężownic wodnych reaktora MR-101

Reaktor oksychlorowania MR-101 eksploatowany jest na instalacji Wydziału Chlorku Winylu w Anwil S.A. Jest to rodzaj aparatu pionowego z zamontowanymi wewnątrz wężownicami, w których płynie woda chłodząca.

Podczas pracy aparatu kolana wężownic oraz rury narażone są na zużycie poprzez wycieranie i erozje powodowane przepływającymi cząsteczkami katalizatora i panującymi warunkami pracy. Zjawiska te powodują zmniejszenie grubości ścianek wężownicy i konieczność okresowej naprawy.

Naprawy dokonuje się w okresach postojów remontowych po weryfikacji rur i kolan na podstawie pomiarów grubości.

Naprawa polega na odcięciu zdyskwalifikowanych fragmentów (na ogół rur prostych od 300 do 700 mm i kolan), przygotowaniu nowych elementów i ich wspawaniu. Po przeprowadzonych pracach wykonywane są badania w celu potwierdzenia poprawności wykonania połączeń spawanych.

Dotychczasowa metoda wymiany elementów wężownic (do 2019 r.) była wykonywana ręcznie przez spawaczy i trwała ok. 12 godzin na jedno kolanko i 2 proste rury (U-element). W reaktorze mogło pracować jednocześnie tylko dwóch spawaczy, więc w ciągu 24 godzin możliwa była wymienia 4 kolan.

W 2019 roku po raz pierwszy do tej operacji wykorzystano robota spawalniczego. Dzięki temu w tym samym czasie (24 godziny) można było wymienić 7 elementów U, a więc prawie 75% szybciej niż dotychczas. Do tej pory było to wąskie gardło dla całego postoju remontowego, poprzez zastosowanie robota spawalniczego możliwe było skrócenie czasu naprawy i uruchomienie instalacji 3 dni wcześniej.

 

ZOBACZ więcej informacji o konferencji, w tym aktualizowany na bieżąco program.

 

 

fot. 123rf.com/zdj. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ