Partner serwisu

Alternatywa dla energetyki japońskiej

Kategoria: Energetyka w chemii

Krajem wysokorozwiniętym, a pozbawionym znaczących źródeł paliw kopalnych jest Japonia. W latach 2010-2030 alternatywą dla LNG jednego z głównych paliw w energetyce japońskiej ma być eter dwumetylowy (DME).

Alternatywa dla energetyki japońskiej

W roku 2030 w Japonii ma być wytworzone o 50% energii więcej niż w 2010 z tego połowę ma stanowić energetyka jądrowa (plany sprzed 11.03.2011). Pozostałe zapotrzebowanie na źródła energii ma być zaspokojone przez LNG i DME w proporcji 1:1. Rozwijające się kraje Azji Południowo-Wschodniej zwiększą zużycie paliw płynnych o 60% do roku 2030 i DME wypełni braki paliw kopalnych.

Metanol w którym wodór w grupie OH został zastąpiony grupą metylową lub dwie grupy metylowe połączone z atomem tlenu tworzą eter dwumetylowy. Jest to substancja znana i stosowana od dawna w życiu codziennym w tzw. sprayach rozpylających kosmetyki. W użytkowaniu jako paliwo jest bardzo podobny do LPG, przechowuje się go w butlach pod ciśnieniem 5 barów, jako ciecz. W atmosferze jest gazem bezbarwnym, bezwonnym o słodkawym smaku.

 

 

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Chemia Przemysłowa”.


 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ