Partner serwisu
29 stycznia 2020

CHEMIA 2020: Podpisanie listu intencyjnego PKN ORLEN - Miasto Płock

Kategoria: XXVI Sympozjum CHEMIA 2020, 29-30 stycznia 2020, Płock

PKN ORLEN, podczas XXVI Sympozjum CHEMIA 2020, podpisał z Gminą Miasto Płock list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu publicznego opartego o napędy wodorowe.

CHEMIA 2020: Podpisanie listu intencyjnego PKN ORLEN - Miasto Płock

Efektem działań prowadzonych w ramach porozumienia ma być stworzenie w Płocku infrastruktury tankowania wodoru, przeznaczonej dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz usług publicznych.

Obecnie Grupa ORLEN wytwarza ok. 45 ton wodoru na godzinę, z czego większość zużywana jest na potrzeby procesów produkcyjnych. Koncern rozpoczął już realizację instalacji doczyszczania wodoru, która od 2021 roku pozwoli na wprowadzenie tego paliwa na rynek. PKN ORLEN rozwija również technologię magazynowania, transportowania i dystrybuowania paliwa wodorowego. Podpisany list intencyjny ma na celu współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy stronami, zmierzającą do wdrożenia efektywnej infrastruktury tankowania wodoru, odpowiadającej potrzebom komunikacji miejskiej i pojazdów realizujących usługi publiczne.


- O rozwoju PKN ORLEN myślimy w perspektywie długofalowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że znaczenie napędów konwencjonalnych w transporcie będzie się zmniejszać, dlatego nasza strategia przewiduje również rozwój paliw alternatywnych. Wodór, z uwagi na możliwy zasięg i dużą masę, którą jest w stanie napędzać, jest paliwem szczególnie perspektywicznym w kontekście transportu publicznego. Porozumienie z miastem Płock jest kolejnym krokiem, który przybliża nas do komercyjnego wdrożenia tej technologii w Polsce. Dzięki wymianie informacji będziemy mogli lepiej poznać oczekiwania potencjalnego klienta oraz wyzwania technologiczne, z którymi będziemy musieli się zmierzyć. W ubiegłym roku podobne listy intencyjne podpisaliśmy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz firmą PESA Bydgoszcz, a w najbliższym czasie zamierzamy porozumieć się z kolejnymi samorządami – powiedział Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.
 

Porozumienie zostało podpisane 29 stycznia br. podczas XXVI Sympozjum Naukowo-Technicznego CHEMIA 2020 w Płocku. Gospodarzem Honorowym wydarzenia jest PKN ORLEN S.A., organizatorem – BMP.

fot. BMP
Tagi: BMP
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ