Szlifierki pneumatyczne – dobierz odpowiedni dla siebie model!
Szlifierka pneumatyczna jest narzędziem z napędem pneumatycznym należącym do grupy urządzeń obrotowych, w związku z ruchem głównego elementu wykonawczego. Swoją popularność szlifierki zawdzięczają powszechnemu stosowaniu w obróbce ubytkowej detali, do wygładzania powierzchni, usuwania ognisk korozji oraz ogólnej obróbce powierzchni.

Budowa szlifierki pneumatycznej
Elementem napędowym w szlifierce pneumatycznej jest silnik łopatkowy, którego zadaniem jest zmiana energii potencjalnej czynnika jakim jest sprężone powietrze na energię mechaniczną. Największym atutem zastosowania silnika pneumatycznego w szlifierkach jest odporność na przeciążenia. Nagłe zatrzymanie urządzenia wynikające z przeciążenia nie skutkuje uszkodzeniami mechanicznymi samego narzędzia, natomiast kolejny rozruch ma miejsce poprzez oddzielenie szlifierki pneumatycznej od szlifowanego detalu. Szlifierki pneumatyczne z oferty Pneumat System wyposażone są w zintegrowany z wirnikiem silnika pneumatycznego, regulator obrotów. Element ten odpowiada za zabezpieczenie optymalnej mocy narzędzia w najszerszym z dostępnych zakresów obrotów, a także utrzymuje tzw. bezpieczną prędkość obrotową charakterystyczną dla określonej średnicy tarczy ściernej. Wartość maksymalnej prędkości obrotowej ściernicy zależna jest od rodzaju materiału i średnicy ściernicy. Producent materiałów ściernych zawsze określa ją na produkcie. Silnik łopatkowy narzędzia szlifującego składa się z wirnika, cylindra, pokrywy przedniej i tylnej, łopatek oraz łożyska. Wymienione poszczególne elementy silnika pneumatycznego przedstawia poniższa grafika.
Szlifierka pneumatyczna, oprócz napędu jakim jest silnik na sprężone powietrze, wyposażona jest w zawór włączający urządzenie, sprzęgło tulejowe, które zespala wirnik silnika z wrzecionem ze stali lub tworzywa sztucznego, przekładnię kątową (dla modelu kątowego) oraz osłonę ściernicy (montowane w niektórych typach szlifierek). Wymienione części są umieszczone w korpusie narzędzia. Do korpusu szlifierki kątowej i czołowej/pionowej może być zamontowana rękojeść boczna.
Rodzaje szlifierek pneumatycznych
Uwzględniając różne rozwiązania konstrukcyjne szlifierki pneumatyczne można podzielić ze względu na moc, wielkość, ciężar, parametry oraz przeznaczenie. Najważniejszą cechą narzędzia jest przeznaczenie, czyli optymalny dobór szlifierki do realizowanej pracy. Dzięki odpowiedniej selekcji urządzenia możliwe jest maksymalne wykorzystanie jego zalet. Wbrew przekonaniom kadry technicznej i użytkowników urządzeń pneumatycznych, nie istnieje uniwersalna szlifierka pneumatyczna, które może być stosowana w każdym przypadku, w tym w rozwiązaniach złożonych warunków przemysłowych. Pneumat System proponuje zróżnicowaną ofertę szlifierek pneumatycznych, z czego każdy model przystosowany jest do innego rodzaju pracy. Dobór odpowiedniego narzędzia umożliwia podniesienie wydajności pracy, zmniejszenie kosztów produkcyjnych ze względu na krótszy czas obróbki detalu, redukcję zapotrzebowania na energię, obniżone zużycie materiałów ściernych, skrócenie czasu przestojów, a także zmniejszenia ilości wyrobów z defektami.
Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa jest najpopularniejszym typem narzędzia szlifującego. Służy do wyrównywania powierzchni spawanych, odlewów i odkuwek, ale stosuje się je także do cięcia elementów. Proponowane urządzenia pneumatyczne występują w wielu wymiarach średnic używanych ściernic, wartościach mocy, prędkości obrotowej, wielkościach i masach. Wyszczególnione parametry umożliwiają na optymalny dobór narzędzia do realizowanych zadań obróbkowych. Poniżej zostały ukazane możliwości zastosowania szlifierki kątowej pneumatycznej.
Szlifierka trzpieniowa
Kolejny rodzaj powszechnie znanego narzędzia pneumatycznego jakim jest szlifierka trzpieniowa wykorzystywana jest przede wszystkim do prac ściernicami, frezami trzpieniowymi oraz czasami drucianymi szczotkami. Narzędzia produkowane są w szerokim zakresie mocy od 44W do 1300W o różnych prędkościach obrotowych, innej masie, wielkości i średnicy tulejki zaciskowej. Najczęściej spotykanym typem jest szlifierka trzpieniowa prosta oraz szlifierka trzpieniowa kątowa. Narzędzia te wykorzystywane są w obróbce zarówno małych oraz dużych odlewów, w procesie ręcznego gratowania detali, wytwarzaniu matryc, a także przy wykończeniu narzędziowni. Szlifierka trzpieniowa staje się jedynym rozwiązaniem przy pracy w trudno dostępnych miejscach takich jak odlewy, w których występują długie i wąskie kanały. Zdjęcia poniżej wskazują na niektóre zastosowania szlifierki pneumatycznej trzpieniowej.
Szlifierka prosta
Szlifierka prosta pneumatyczna jest narzędziem bardzo trwałym, wykorzystywanym do trudnej i długotrwałej pracy w ciężkich warunkach. Urządzenia te są zróżnicowane ze względu na moc, masę, wielkość, prędkość obrotową oraz wymiary ściernicy. Ich zastosowanie skupia się na wygładzaniu spoin spawalniczych, powierzchni odlewów oraz odkuwek. Możliwe jest także wykorzystanie modeli szlifierek pneumatycznych z tarczą typu FLEX jako narzędzia tnące rury, kształtowniki oraz odcinające nadlewki. Szlifierka prosta stosowana jest w procesach produkcyjnych przede wszystkim w odlewniach, kuźniach i stoczniach.
Szlifierka czołowa - pionowa
Szlifierka czołowa, nazywana również pionową, użytkowana jest przy intensywnej obróbce ubytkowej, czyli w przypadku, gdy od urządzenia wymaga się wysokiej wydajności. Narzędzia pneumatyczne czołowe charakteryzują się często dużą mocą osiągającą wartości powyżej 2 kW. Takie przedziały wielkości mocy umożliwiają przeprowadzenie skutecznej oraz efektywnej obróbki dużych odlewów, stalowych konstrukcji oraz na ukosowanie blach. Szlifierka pionowa, która wykorzystuje tarczę typu FLEX stosowana jest również w budownictwie do cięcia prętów zbrojeniowych, czy kształtowników.
Szlifierka oscylacyjna oraz oscylacyjno-obrotowa
Szlifierka oscylacyjna oraz oscylacyjno-obrotowa stosowana jest w szerokim zakresie prac, zarówno tych o dużej intensywności oraz ciągłości w zakładach przemysłowych jak i w warsztatach, także amatorskich, m.in. przy naprawie powłok lakierniczych. Głównym zastosowaniem szlifierki oscylacyjnej jest “wyprowadzanie” dużych powierzchni, gdzie ważna jest precyzja oraz powtarzalność wykończenia. Szlifierka oscylacyjno-obrotowa pracuje jednocześnie ruchem obrotowym i oscylacyjnym. Te cechy umożliwiają szybką oraz skuteczną, ale również spełniającą wymogi jakościowe, obróbkę powierzchni. Modele wchodzące w skład tej grupy szlifierek pneumatycznych różnią się między sobą wieloma parametrami takimi jak kształt, moc, prędkość obrotowa, wymiar średnicy talerza wsporczego albo kształtu i wielkości stopy roboczej (oba elementy stanowią miejsce montażu papieru ściernego). Na poniższych zdjęciach można zapoznać się z przykładowymi zastosowaniami szlifierki oscylacyjnej oraz oscylacyjno-obrotowej z napędem pneumatycznym.
Szlifierka taśmowa
Szlifierka taśmowa to rodzaj szlifierki pneumatycznej stosowanej do precyzyjnego oraz wydajnego szlifowania wąskich miejsc np. sferycznych powierzchni i rur, takich do których inne narzędzia nie mają dostępu ze względu na swój kształt. Urządzenie wykorzystuje się również do usuwania zadziorów. Ruchome ramię robocze można przesuwać względem rękojeści narzędzia w dowolny sposób, dzięki czemu szlifierka ma możliwość dojścia do detali. Materiał ścierny szlifierek taśmowych jest bardzo zróżnicowany w przypadku szerokości i długości pasów bezkońcowych. Dzięki temu osiągalna jest optymalizacja całego procesu szlifowania. Poniżej zaprezentowane zostały grafiki dotyczące zastosowań tego typu szlifierek.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://www.pneumat.com.pl/szlifierki-pneumatyczne, gdzie uzyskasz fachową wiedzę naszych doradców technicznych dotyczącą szlifierek pneumatycznych oraz znajdziesz produkty odpowiadające Twoim potrzebom.
Komentarze