Partner serwisu

Przejęcie Ciechu szansą na rozwój grupy?

Kategoria: O tym się mówi

Zapowiedziane ostatnio plany przejęcia 66 proc. akcji spółek Grupy Ciech S.A. przez KI Chemistry z grupy Kulczyk Investments mogą wywoływać duże zaskoczenie. Wydaje się zatem, że spółka KI Chemistry swoim wezwaniem do sprzedaży wyprzedziła potencjalnych chętnych składając dosyć odważną i kuszącą ofertę na zakup akcji słabnącego stopniowo Ciechu.


 

Przejęcie Ciechu szansą na rozwój grupy?

Dla obserwujących zawirowania na polskim rynku chemicznym oferta KI Chemistry może stanowić dużą szansę dla Grupy Ciech S.A., która od dłuższego czasu boryka się z problemami finansowymi. W konsekwencji wyprzedaje swoje aktywa, które stanowiły siłę spółki nie tylko na polskim, ale także na europejskim rynku. W minionym roku, w podobnym czasie, a dokładnie 12 marca 2013, byliśmy świadkiem doniesień o sfinalizowaniu transakcji zakupu części aktywów Grupy Ciech przez firmę chemiczną BASF SE. Niemiecki potentat za cenę 43 mln EUR przejął część globalnego biznesu produkującego diizocyjanian toluilenu (TDI) firmy Ciech S.A. To posunięcie, a raczej strata, dość znacząco osłabiło Grupę Ciech S.A., gdyż w konsekwencji spólka straciła dawne Zakłady Chemiczne Zachem S.A. (Spółka Infrastruktura Kapuściska w styczniu br. złożyła do sądu wniosek o upadłość) mimo wzmocnienia finansowego.

Ciech jest spółką, która zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Skarbu Państwa ma wkrótce przejść proces prywatyzacji. Obecnie Skarb Państwa jest w posiadaniu 38,72 proc. akcji spółki.

Z drugiej strony oferta złożona przez KI Chemistry może być odbierana jako chęć “wrogiego przejęcia”, gdyż zaproponowana cena 29,5 PLN za akcję jest niższa od ceny rynkowej 32,81 PLN. Jednocześnie niedawny zastrzyk gotówki powinien był pomóc spółce zapomnieć o dotychczasowych problemach z płynnością finansową. Niestety, tak się nie stało – komentuje Anna Jarosik. Pod koniec minionego roku Ciech wspominał o „trwałej utracie płynności finansowej” i poszukiwaniu nowego inwestora.

Wezwanie KI Chemistry do sprzedaży pakietu większościowego akcji Grupy Ciech S.A. wzbudziło spore ożywienie na rynku. Każde zainteresowanie inwestorów, którego wynikiem może być dalszy rozwój i umacnianie się polskiego przemysłu chemicznego jest odbierane z ciekawością. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy do sprzedaży akcji wzywają firmy z kapitałem zagranicznym, tak jak to było w przypadku rosyjskiego Acronu. W takim momencie rynek się mobilizuje, aby nie dopuścić do zmian własnościowych.

Wprawdzie obecnie nie są znane plany dalszego rozwoju Grupy Ciech S.A., jednak kolejny zastrzyk kapitału oraz zdecydowana, konsekwentna i długoterminowa strategia mogą być szansą na poważne i efektywne wzmocnienie pozycji firmy na rynku. Jednocześnie zapowiadane plany związane z reorganizacją spółki w ramach grupy kapitałowej wsparte strategiczną współpracą pomiędzy wzywającym a spółką dają nadzieję na sformułowanie konkretnych planów dla grupy, a w konsekwencji rozwój Ciechu, jednego z bardziej znaczących graczy rynku chemicznego w Polsce.

 

Dr Anna Jarosik jest starszym analitykiem rynku chemicznego w globalnej firmie doradczej Frost & Sullivan.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ