Partner serwisu

Ile gazu łupkowego w Polsce?

Kategoria: Paliwa

Zaplanowane na ten rok prace wiertnicze firm San Leon, BNK Petroleum oraz 3Legs Resources, mogą ujawnić potencjał złóż gazu łupkowego w Polsce.

Ile gazu łupkowego w Polsce?

San Leon planuje w tym roku wykonać odwiert poziomy oraz szczelinowanie hydrauliczne w Lewinie na koncesji Gdańsk. Szczelinowanie jakiemu poddany został odwiert pionowy, wykazało duży potencjał złoża. Rezultat prac Irlandczyków ma być znany już jesienią tego roku.

W trakcie prac wiertniczych na koncesji Bytów jest także BNK Petroleum, który wykonuje wiercenia horyzontalne na odwiercie Gapowo B-1. Wiosną planowane jest wykonanie szczelinowania hydraulicznego.

Swoje prace poszukiwacze kontynuuje również 3Legs Resources. Koncern zakończył prace wiertnicze w Lublewie. Trwają także prace nad rozpoczęciem w lutym, siódmego odwiertu pionowego Sławoszyno LEP-1 na koncesji Karwia. Koncern przewiduje wykonanie w drugim kwartale tego roku odcinka horyzontalnego w Sławoszynie. Kolejne prace przewidują wykonanie odwiertu Jackowo LEP-1 na koncesji Lębork.

Odwierty oraz szczelinowania hydrauliczne mogą pomóc w oszacowaniu potencjału gazu łupkowego oraz zweryfikują wszelkie prognozy dotyczące możliwego rozpoczęcia komercyjnego wydobycia gazu łupkowego.

– W Polsce drzemie olbrzymi potencjał, ale nie wiemy jak duży jest on w rzeczywistości. Wkrótce jednak powinniśmy się o tym dowiedzieć – powiedział Kamlesh Parmar. Szef koncernu 3Legs Resources wyraził się również pozytywnie o obecnym kierownictwie resortu środowiska. – Współpraca z polskimi regulatorami, od dłuższego czasu krytykowana przez zagraniczne firmy, poszukujące w Polsce gazu, uległa poprawie w momencie powołania nowego ministra środowiska i głównego geologa – podsumował Parmar.

 

 

Źródło: gazlupkowy.pl

Fot.: ORLEN Upstream

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ