Partner serwisu

Dobry początek roku dla Grupy

Kategoria: Z życia branży

Grupa Azoty zakończyła I kwartał 2013 roku z wynikiem 419 067 tys. zł na działalności operacyjnej (EBIT) i zyskiem netto w wysokości 410 447 tys. zł.

Dobry początek roku dla Grupy

Skonsolidowane wyniki Grupy Azoty w I kwartale 2013 roku uległy zdecydowanej poprawie w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, co było w głównej mierze konsekwencją przeprowadzenia konsolidacji z uwzględnieniem wyników spółki Grupa Azoty ZA Puławy S.A. od dnia przejęcia 18 stycznia 2013 roku (tj. 106 mln zł) oraz z tytułu wyceny okazyjnego nabycia udziałów w Puławach (tj. 174,3 mln zł).

Dodatkowo stabilna sytuacja cenowo popytowa w obszarze nawozów azotowych i półproduktów pozwoliła zrealizować wyższą marżę EBITDA – 21%- w stosunku do 18% ubiegłego roku. Jednocześnie w segmencie chemia, zrealizowane zostały przychody wyższe o blisko 60% r/r, poprawiając jednocześnie marże EBITDA w segmencie do poziomu 9%. Dobry wpływ na wynik miały również pozytywne sygnały z rynku melaminy, na którym niska podaż produktu przełożyła się na realizacje wzrostów cen o blisko 35%. Segment Tworzyw i Pigmentów w I kwartale 2013 roku był podobny do IV kwartału 2012. Kontynuacja wzrostu cen kluczowych surowców oraz utrzymująca się silna presja cenowa głównych produktów spowodowała znaczący spadek marży EBITDA do poziomu –3% dla segmentu tworzyw (17 proc. za I kw. 2012) oraz -2 % dla pigmentów (27 proc. za I kw. 2012).


Źródło: Grupa Azoty

Źródło fot: sxc.hu

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ