Partner serwisu
07 lipca 2017

Toruń podpisał z Energą list intencyjny dot. elektromobilności

Kategoria: Elektromobilność

Prezydent Torunia podpisał w piątek list intencyjny z grupą Energa ws. rozwoju i realizacji elektromobilności w mieście. W planach są m.in. rozbudowa publicznego transportu zbiorowego i wymiana części taboru na elektryczny bądź hybrydowy oraz budowa punktów ładowania.

Toruń podpisał z Energą list intencyjny dot. elektromobilności

List intencyjny podpisali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz wiceprezes ds. operacyjnych Energa SA Alicja Klimiuk.

Toruń stawia na elektromobilność. Jesteśmy szczęśliwi, że naszym partnerem w tym zakresie jest spółka Energa, która jest operatorem energii elektrycznej w naszym mieście. Dzięki temu możemy myśleć o szybkim powstaniu punktów ładowania energii elektrycznej w różnych lokalizacjach w Toruniu - powiedział Zaleski.

Wstępne koncepcje zakładają wybudowanie ok. 100 takich punktów. Możliwe jest także zlokalizowanie jednego z nich w sąsiedztwie autostrady A1, łączącej Toruń z Gdańskiem oraz Łodzią.

Później będziemy oczywiście analizowali ich liczbę oraz wykorzystanie, gdyż może się okazać, że nowe technologie rozwijają się szybciej niż przewidzieliśmy i będzie ich potrzebnych dwieście lub więcej. Bardzo mocno stawiamy na zmiany w transporcie publicznym. Pierwsze autobusy z napędem elektrycznym powinny pojawić się na ulicach Torunia już w przyszłym roku - dodał włodarz miasta.

Także wśród samochodów wykorzystywanych przez miejskie służby bądź magistrat mają się znaleźć zasilane energią elektryczną.

To proces wieloletnich, ale nieuchronnych zmian. Musimy chronić wartość nadrzędną, którą jest w Toruniu środowisko oraz zabytkowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, zespół staromiejski. Dlatego tak ważna jest dla nas elektromobilność - uzupełnił Zaleski.

Wiceprezes Energi wskazała, że nie ma przeszkód, żeby kilka tygodni po podpisaniu listu intencyjnego pojawiły się pierwsze umowy pomiędzy spółką a Toruniem. Ich szczegółowy zakres uzależniła od przeprowadzanych zmian ustawowych w tym zakresie.

Nie jest tak, że czekamy na te zmiany, tylko prowadzimy swoje działania równolegle. Dziękujemy miastu za zaufanie i wybranie nas, jako partnera w tym procesie- powiedziała Klimiuk.

Źródło: PAP

Fot.: 123rf.com

Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ