Partner serwisu

Kiedy proszek i ciecz...

Kategoria: Remonty, UR

Mieszanie i dyspergowanie proszków w cieczach nie jest wcale takie łatwe. Wprowadzanie surowców następuje często z wielu różnych podajników, w zbiorniku proszek utrzymuje się na powierzchni cieczy, przy ściankach tworzą się skorupy, a w mieszaninie zawieszone są aglomeraty. Z pomocą przychodzi maszyna wprowadzająca i dyspergująca proszki – Conti-TDS, która oszczędza czas i energię.

        Nie wszystko co wygląda na krem czekoladowy koniecznie musi nim byc: Przy pierwszym spojrzeniu do zbiornika jest jeszcze nadzieja, jednakże już zapach daje do zrozumienia, że chodzi o czystą chemię; dokładniej mówiąc o tworzywa sztuczne. Brązowa masa w zbiorniku procesowym systemu Conti-TDS jest mieszanką kredy, poliolu i lekkich wypełniaczy. Po dodaniu aktywatorów, wpompowaniu jej w formy i zastygnieciu, tworzy rodzaj płyt budowalnych. Firma Sika Deutschland GmbH specjalizuje się w takich materiałach i niedawno zainstalowała kolejny kompletny system produkcyjny Conti-TDS. „Dla nas rachunek jest bardzo prosty: Z systemem Conti-TDS firmy Ystral, oszczędzamy czas i pieniądze” – twierdzi Jürgen Haussler, główny projektant i dyrektor zakładu firmy Sika.
       Największym problemem przy produkcji specjalistycznych wyrobów jest duża ilość różnych dodatków (zarówno proszkowych jak i płynnych), znajdujących się często w bardzo różnych pojemnikach, które muszą zostać pojedyńczo dodane do szarży. Często czynność dodawania składników musi odbywać się manualnie, co podwyższakoszty i wydłuża czas procesu. Urządzenie Conti-TDS potrafi te czynności wykonać w sposób ekonomiczny i przyjazny operatorowi.

Fot. 1. Przykładowe urządzenie Conti-TDS-3


 

Bezpyłowo wprowadzać i opróżniać bez strat
      System procesowy Conti-TDS służy do bezpyłowego wprowadzania i dyspergowania proszków, płatków czy granulatów w cieczach lub masach. System zazwyczaj składa się z próżniowego zbiornika procesowego, mieszadła dynamicznego Jetstream, opcjonalnie z wolno obrotowego mieszadła ramowego oraz urzadzenia Conti-TDS do wprowadzania proszków do cieczy. Zawartość zbiornika cały czas cyrkuluje, a dodatki proszkowe i cieczowe są zaciągane na komorę dyspergowania bez powstawania pyłu i całkowicie bez strat. Wprowadzanie komponentów cieczowych i proszkowych następuje przez osobne wloty głowicy mieszająco-dyspergującej Conti-TDS.
        Dzięki odpowiedniemu programowi czyszczenia, wszystkie części mające styczność z produktem zostają wyczyszczone. Czas jak i sam proces są dostosowywane do wymogów klienta. „Aby wyczyścić system, wprowadzamy do zbiornika trochę poliolu. Dzięki temu przy kolejnej szarży można go wykorzystać do produkcji” – mówi Haussler. Oczywiście w przypadku produkcji spożywczej czy farmaceutycznej czyszczenie wygląda zupełnie inaczej.
         Najczęściej ten etap procesu jest bardziej wymagający niż sama produkcja – systemy Ystral-Conti są zatem w pełni kompatybilne z CIP i SIP.


Mniejsze koszty, większa elastyczność
         Firma Sika już w przypadku pierwszego systemu Ystral zebrała pozytywne doświadczenia, ale głównie z innego powodu zdecydowała na zakup kolejnego systemu Conti-TDS. Jak twierdzi Jürgen Haussler, w nowym systemie bardzo komfortowy jest sposób opróżniania worków, prędkośc wytworzenia szarży dużo większa, ale przede wszystkim to wizualizacja i zarządzanie recepturowe najbardziej ułatwiają pracę. Właściwie to cały system może być prowadzony przez jednego opreatora. Pozostaje dostarczenie kontenerów i worków z surowcami z magazynu  na produkcję. Cały system stoi na tensometrach, co jest oczywiście ważne dla receptury i protokołu procesowego. Wszystkie komponenty są dozowane automatycznie a cały proces dokumentowany z odpowiednimi szczegółami (zadozowane ilości, obroty, temperatury itd.).

 Fot. 2. Kompletny system Ystral: Conti-TDS do wprowadzania i dyspergowania proszków z Big-Bagów i worków oraz zbiornik procesowy z mieszadłem dynamicznym Jetstream

 Know-How to głowica dyspergująca
         Niepowtarzalną częścią systemu Ystral jest głowica dyspergująca urządzenia Conti-TDS. To do niej doprowadzane są surowce i przy podciśnieniu dochodzącym do 90% na wlocie do komory dyspergującej - zasysane z bardzo dużą prędkością. Proszek zostaje natychmiastowo połączony z cieczą i w niej zdyspergowany, po czym trafia do zbiornika procesowego. Tak powstała suspensja, pracuje w układzie cyrkulacji zamkniętej, a surowiec jest wprowadzany, aż do osiągnięcia odpowiedniego stężenia. Następnie zamykany jest wlot proszkowy i produkt wielokrotnie przechodzi przez strefę silnego ścinania w komorze dyspergującej. Możliwa jest również praca w trybie Full-Inline, kiedy to surowce są dozowane i dyspergowane w trakcie przesyłu z jednego zbiornika na drugi.

 

 TechnicPartners
przedstawiciel Ystral GmbH
Tel. +48 501377899
Fax. +48 618160112
contact@technicpartners.pl
www.ystral.com
W tekście wykorzystano części artykułu:
“Wenn Fest mit Flussig...” w: „Verfahrenstechnik”

Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 6/2011

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ