Współczesna wiedza o polimerach
To tytuł książki, którą patronatem objął portal kierunekCHEMIA.pl. Współczesna wiedza o polimerach t. I i II to podręcznik akademicki dla studentów i doktorantów z zakresu chemii polimerów, materiałoznawstwa, medycyny i farmakologii oraz nauk pokrewnych. W sposób prosty i przejrzysty opisuje wybrane zagadnienia z zakresu chemii, fizykochemii i metod badawczych polimerów.
Współczesna wiedza o polimerach to podręcznik akademicki, który w sposób prosty i przejrzysty opisuje wybrane zagadnienia z zakresu chemii, fizykochemii i metod badawczych polimerów. Dla każdej grupy polimerów zostały podane liczne przykłady zastosowań w nauce, technologii i życiu codziennym, na podstawie szeroko cytowanej literatury naukowej. Oprócz podziału logicznego na poszczególne tematy, wiadomości w książce zostały usystematyzowane zgodnie z poziomem trudności. Aparat matematyczny został zredukowany do niezbędnego minimum, a metody badawcze zaprezentowano w taki sposób, aby były przydatne w praktyce i pozwalały na łatwą interpretację wyników. Dodatkową zaletą książki jest niezwykle rozbudowana bibliografia, obejmująca najistotniejsze publikacje z dziedziny chemii polimerów powstałe w ciągu ostatnich 40 lat.
Publikacja skierowana jest do każdego, kto chciałby się zaznajomić ze współczesną wiedzą o polimerach. Mogą z niego korzystać studenci i doktoranci kształcący się w zakresie chemii i technologii polimerów, a także innych specjalności: inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, farmacji i medycyny. Może być również przydatny pracownikom naukowym i dydaktycznym.
Informacja o autorze/ redaktorze:
Rabek Jan F.
Emerytowany profesor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Przez ostatnie 30 lat był profesorem w Królewskiej Politechnice i Akademii Medycznej w Sztokholmie. Wykładał na uczelniach w Polsce, Szwecji, Francji, Chinach i Japonii. Autor i wydawca 14 książek z zakresu chemii polimerów w wydawnictwach Wiley (Anglia), Springer Verlag (Niemcy), Elsevier (Anglia), CRC (USA) oraz 180 publikacji oryginalnych i przeglądowych w czasopismach naukowych. Prowadził badania degradacji i stabilizacji polimerów oraz polimeryzacji dla zastosowań w medycynie.
Pasją profesora była nie tylko chemia polimerów. Był podróżnikiem, grotołazem, uprawiał wspinaczkę.