Partner serwisu
05 listopada 2015

O bezpieczeństwie w Kędzierzynie Koźlu

Kategoria: XIV Konferencja Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych

– Bezpieczeństwo procesowe zasadniczo się poprawiło – mówił podczas otwarcia konferencji Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

O bezpieczeństwie w Kędzierzynie Koźlu

Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, podkreślał, jak w ostatnich latach bezpieczeństwo procesowe w sposób zasadniczy poprawiło się. –  Patrząc na dyrektywę np. Seveso III możecie mieć państwo satysfakcję, żezdarzeń awaryjnych jest coraz mniej. Pamiętamy również, że pierwsze grupy ratownictwa chemicznego powstawały właśnie w zakładach – mówił Wiesław Leśniakiewicz.

– Ważna jest umiejętna ocena ryzyka oraz zgłaszanie nowych pomysłów, które już teraz wchodzą na arenę międzynarodową. To jest nasze nowe zadanie – kreowanie nowych pomysłów. Temu również służy konferencja, która ma przynieść nowy bagaż wiedzy zarzadzania bezpieczeństwem – kontynuował komendant. Podkreślał, że przed polskim przemysłem duże wyzwanie, również w zakresie bezpieczeństwa – oddanie Gazoportu w Świnoujściu.  – Uważam, że będzie bezpieczny i nie stworzy zagrożenia – dodał na zakończenie Wiesław Leśniakiewicz.

Dzielić się bezpieczeństwem

– To już czternasty raz spotykamy się podczas tej konferencji, by rozmawiać o bezpieczeństwie zakładu i pracowników. Jak państwo wiecie Grupa Azoty bardzo aktywnie zwraca uwagę na wszelkie aspekty bezpieczeństwa, realizując szereg projektów. Chcemy dzielić się naszym doświadczeniem w obszarze bezpieczeństwa, a po konsolidacji Grupy, konsolidacja bezpieczeństwa następowała bardzo naturalnie – mówił Artur Kopeć, Członek Zarządu Grupy Azoty S.A.

– Tu, w Kędzierzynie spotykamy się z trzech powodów – podkreślał Artur Kopeć.: –  Po pierwsze, by obchodzić 40-lecie Ratownictwa Chemicznego Grupy Azoty ZAK S.A. Tu również pięć lat temu Zakłady Azotowe w Kędzierzynie przyłączono do Grupy Azoty. Trzeci powód: Grupa Azoty Kędzierzyn – Honorowy Gospodarz konferencji – od dawna była jednym z liderów bezpieczeństwa. Lideruje w kwestiach wdrożeń nowych rozwiązań bhp, jak również charakteryzuje się najmniejszą wypadkowością w całej Grupie – zaznaczył Artur Kopeć.

Podczas uroczystego otwarcia konferencji głos zabrał przedstawiciel Honorowego Gospodarza, Adam Leszkiewicz, Prezes Zarządu Grupy Azoty ZAK S.A., który zaznaczył, że podczas konferencji będzie obchodzony jubileusz 40-lecia miejscowych służb ratownictwa. Adam Leszkiewicz podziękował również za słowa odnośnie liderowania w zakresie bezpieczeństwa: – Jest to powód do dumy, ale również zobowiązanie nie tylko dla pracowników zakładu, ale także miasta.

Czy zakład chemiczny jest bezpieczny

Rozpoczynając referat wprowadzający, prezes Leszkiewicz zadał pytanie o poziom bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym: – Czy zakład chemiczny jest bezpieczny? To pewna prowokacja, bo odpowiedź jest generalnie znana – firma chemiczna nie może być bezpieczna, możemy tylko minimalizować ryzyka - zaznaczył.

 

XIV Konferencja Naukowow-Techniczna Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbywa się 5-6 listopada br. w Kędzierzynie Kożlu. Honorowym Gospodarzem konferencji jest Grupa Azoty ZAK.S.A.. Organizatorem – firma BMP, wydawca magazynu Chemia Przemysłowa i portalu kierunekchemia.pl.

 

 

fot. BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ