Partner serwisu
24 sierpnia 2015

Złoto Fajdka, brąz Nowickiego

Kategoria: Chemia w sporcie

Dwa medale polskich młociarzy w Pekinie! Paweł Fajdek obronił mistrzowski tytuł, Wojciech Nowicki pokazał wolę walki i zdobył brązowy medal.

Złoto Fajdka, brąz Nowickiego

Fajdek, lider światowych tabel i zdecydowany faworyt konkursu, zaczął zawody w Pekinie od próby na 76.40 oraz od spalonego rzutu (młot wylądował za 80 metrem ale poza promieniem). W trzeciej próbie podopieczny Czesława Cybulskiego pokazał rywalom, że to on ma zdobyć w Pekinie złoto – posłał wówczas młot na 80.64. Fajdek kilka centymetrów dołożył jeszcze w czwartej serii gdy uzyskał 80.88. Nasz mistrz świata nie oddał już prowadzenia do końca zawodów i obronił wywalczony przed dwoma laty na moskiewskich Łużnikach złoty medal. Fajdek został pierwszym od 20 lat i trzecim w historii młociarzem, który obronił tytuł mistrza świata. Poprzednio dokonali tego Siergiej Litwinow (Helsinki 1983, Rzym 1987) oraz Andriej Abduwalijew (Stuttgart 1993, Göteborg 1995).

- Wypełniłem plan minimum. To znaczy w kwestii wyniku, bo złamałem barierę 80 metrów. Natomiast bardzo fajne jest to, że przeszedłem do historii jako trzeci młociarz, który obronił tytuł. Życzę zdrowia trenerowi Cybulskiemu, który pewnie oglądał konkurs w telewizji. Nie mam jednej osoby, której mógłbym dedykować ten medal, nie chcę nikogo pominąć, więc nie będę wymieniał wszystkich, którzy mi pomogli, bym go zdobył. W każdym razie wszystkim im dziękuję - powiedział nasz mistrz.


Za plecami Fajdka walczył drugi z naszych młociarzy. Wojciech Nowicki rozpoczął zmagania od rzutu na 76.14, który dawał mu trzecie miejsce. Później dalej rzucali rywale spychając zawodnika białostockiego Podlasia na piątą lokatę. Trenowany na co dzień przez Malwinę Wojtulewicz-Sobierajską młociarz pokazał ducha walki i w ostatniej serii posłał młot na 78.55. Rezultat ten dawał mu trzecią pozycję – po chwili spalił Litwinow i słabiej rzucił Krisztian Pars. To oznaczało, że brązowy medal wywalczył Polak. Nasz młociarz uzyskał taki sam wynik jak drugi w konkursie Tadżyk Dilszod Nazarow (Azjata miał lepszą drugą próbę).

- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się wywalczyć medal. Najpierw celowałem w finałem, później w ósemkę, a okazało się , że stoję na podium. Kolejnym celem jest medal olimpijski. Dobrze, że mam kogo gonić. Paweł to wielki talent i wielki mistrz - powiedział Wojtek.


Polska została pierwszym krajem, po nieistniejącym już Związku Radzieckim, która ma na koncie dwa medale w jednym konkursie rzutu młotem na mistrzostwach globu.

PKN ORLEN wspiera polską lekkoatletykę

PKN ORLEN aktywnie wspiera polską lekkoatletykę tworząc z jednej strony warunki do rozwoju najmłodszym sportowcom, z drugiej wspierając profesjonalne kariery zawodnicze i dbając o promocję najwybitniejszych polskich lekkoatletów. W 2008 roku Koncern powołał do życia Grupę Sportową ORLEN - indywidualny program stypendialny, który objął: Tomasza Majewskiego (pchnięcie kulą), Piotra Małachowskiego (rzut dyskiem), Anitę Włodarczyk (rzut młotem), Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego (biegi średniodystansowe) oraz Henryka Szosta (biegi maratońskie). Po Mistrzostwach Świata w Moskwie do Grupy dołączył Paweł Fajdek (rzut młotem). Koncern wspiera również Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne w kraju.

 

Źródło,fot.: PKN ORLEN, http://www.pzla.pl/

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ