Partner serwisu
25 marca 2015

Rusza piąta edycja Złotego Medalu Chemii

Kategoria: Innowacje i nauka

Młodzi naukowcy po raz piąty będą mogli ubiegać się o Złoty Medal Chemii. Instytut Chemii Fizycznej PAN informuje o kolejnej edycji Konkursu i zbliżającym się naborze zgłoszeń. Przedmiotem konkursu są prace licencjackie oraz inżynierskie zarówno o znaczeniu poznawczym jak i aplikacyjnym z szerokiego zakresu chemii.

Rusza piąta edycja Złotego Medalu Chemii

Do konkursu można zgłaszać prace obronione w roku akademickim 2014/15 i obejmujące swoją tematyką chemię lub jej pogranicze z biologią i fizyką. Honorowy patronat nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a fundatorem nagród jest firma DuPont.

– Nasz konkurs, organizowany pod patronatem Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, kieruje się tą samą dewizą, co Fundacja: "Wspieramy najlepszych, aby stali się jeszcze lepsi” – mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor IChF PAN.

Nagroda
Na laureata czeka nagroda pieniężna w wysokości 10 tys. złotych. Zdobywca Srebrnego Medalu otrzyma 5 tys. złotych, a Brązowego – 2,5 tys. złotych. Oprócz nagród głównych przyznane zostaną także minimum trzy wyróżnienia firmy DuPont o wartości 2 tys. złotych.

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii konkursu, wyróżnienia te zostaną przyznane pracom zakwalifikowanym do jednej z trzech kategorii: rolnictwa i żywności, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych. Wszyscy finaliści konkursu zyskają możliwość odbycia stażu naukowego w Instytucie Chemii Fizycznej PAN oraz bezpłatnego realizowania badań w jego laboratoriach w formie krótko- lub długoterminowych projektów.

Kryteria oceny
Głównymi kryteriami decydującymi o otrzymaniu nagrody lub wyróżnienia będą: wartość naukowa pracy, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

– Jesteśmy dumni z możliwości wspierania młodych polskich naukowców – mówi Piotr Gill, dyrektor generalny DuPont Poland. – Cieszy nas uściślenie kategorii, w których przyznawane będą wyróżnienia. Zagadnienia z zakresu rolnictwa i odżywiania, biotechnologii przemysłowej oraz materiałów zaawansowanych stanowią fundamenty strategii rozwoju firmy DuPont.

Laureat Złotego Medalu Chemii
W ubiegłorocznej edycji konkursu do rywalizacji stanęło blisko 50 studentów i studentek z całego kraju. Złoty Medal Chemii 2014 trafił do rąk Michała Hamkało z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego za pracę licencjacką dotyczącą badania katalizy międzyfazowej za pomocą generacji drugiej harmonicznej. Młody naukowiec kończy studia i pracuje w Katedrze Fizyki Laserów na Uniwersytecie Friedriecha-Alexandra w Erlangen/Norymberga, w jednym z najlepszych zespołów zajmujących się zjawiskami ultraszybkimi.

– Udział w konkursie pozwolił mi na uzyskanie cennych doświadczeń, a wygrana była dużym wyróżnieniem i docenieniem mojej trzy letniej pracy naukowej na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego – mówi Michał Hamkało, laureat Złotego Medalu Chemii w 2014 roku. – Nagroda jest również pomocna w rozwoju kariery naukowej. Została ona doceniona przez moich współpracowników ze Stanford University.

Zgłoszenie do konkursu

Prace należy nadsyłać drogą elektroniczną za pomocą strony internetowej konkursu, dostępnej pod adresem: www.zlotymedalchemii.pl. Nabór zgłoszeń do tegorocznej edycji rozpocznie się 1 czerwca i zakończy 16 października. Lista finalistów zostanie ogłoszona w listopadzie. Finaliści zaprezentują następnie swoje prace w siedzibie IChF PAN w celu wyłonienia laureatów konkursu. Uroczysty finał piątej edycji Złotego Medalu Chemii odbędzie się w grudniu w Warszawie.

Szczegóły dotyczące tegorocznej edycji konkursu, w tym jego harmonogram i regulamin, będą dostępne od 4 maja na stronie internetowej www.zlotymedalchemii.pl.

Źródło: Du Pont
fot.: zlotymedlachemii

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ