Rajd Monte Carlo 2015 i sukces czterech opon
Pięć czołowych miejsc w tegorocznym Rajdzie Monte Carlo zajęli kierowcy jadący na oponach Michelin. Z pięciu modeli opon przygotowanych przez Michelin na Monte Carlo kierowcy ostatecznie wykorzystali cztery.

Na tegoroczną edycję rajdu Monte Carlo firma Michelin przygotowała pięć modeli opon: trzy rodzaje opon na nawierzchnie asfaltowe i dwa modele opon na śnieg i lód. W gamie znalazła się opona MICHELIN Pilot Sport SS4 (SS = super soft) stworzoną specjalnie do ścigania się w tym wyjątkowym rajdzie, wykonaną z super miękkiej mieszanki.
Opony na nawierzchnie asfaltowe, które zdecydowali się wykorzystać zawodnicy startujący w rajdzie Monte Carlo to super miękka MICHELIN Pilot Sport SS4 pozwalająca wykorzystać pełne możliwości samochodów przy temperaturach bliskich 0 st. C lub podczas mrozu.
Na części odcinków specjalnych zespoły montowały oponę MICHELIN Pilot Sport H4, wykonaną z twardej mieszanki, przeznaczonej na nawierzchnie suche, kiedy temperatura asfaltu przekraczała 10 st. C. Na odcinkach specjalnych z mokrą lub suchą nawierzchnią asfaltową, o temperaturze spadającej poniżej 10 st. C najlepszym wyborem była opona MICHELIN Pilot Sport S4, wykonana z miękkiej mieszanki.
Dobór właściwych opon miał szczególne znaczenie podczas przejazdu drugiej pętli rajdu. Wysoko w górach, na północ od Monte Carlo, na jezdni zalegał śnieg, ocienione łuki pokryte były lodem, zaś słoneczne zjazdy pokonywano na wilgotnym asfalcie. W takich warunkach swoje możliwości udowadniała opona MICHELIN Pilot Alpin PA4, zaprojektowana tak by wgryzać się w śnieg i lód.
“Z pięciu rodzajów opon, które dostarczyliśmy na Monte Carlo w 2015 r., kierowcy ostatecznie wykorzystywali cztery. Tylko śniegowa opona MICHELIN Pilot Sport H4 wykonana z twardej mieszanki nie została użyta ani razu podczas tych czterech dni zmagań” zauważa Jacques Morelli, manager programów rajdowych Michelin. “Michelin osiągnął 277. zwycięstwo w Rajdach WRC, które oprócz zmagań kierowców są też rywalizacją pomiędzy producentami opon. Zespoły, które korzystają z naszego wsparcia zajęły również dwa pierwsze miejsca w klasie WRC2. Pierwsi na mecie byli Stéphane Lefebvre i Stéphane Prevot (Citroën DS3 R5), druga ekipa na podium to Craig Breen I Scott Martin (Peugeot 208 T16)”. – dodał Jacques Morelli.
Następna runda samochodowych rajdowych mistrzostw świata FIA WRC 2015 rozegrana zostanie w dniach od 12 do 15 lutego, na zaśnieżonych zwykle o tej porze roku drogach Szwecji i Norwegii. Zespoły, których partnerem jest Michelin zamontują na swoich samochodach 15 calowe, kolcowane opony MICHELIN X Ice-North 3, będącą rozwinięciem opon X Ice-North 2. Opony te zaprojektowano specjalnie na zimowe rajdy w Skandynawii. W każdej z nich umieszczono 380 kolców, które wystają o 6,5 mm ponad rzeźbę bieżnika.
Tegoroczni zwycięzcy Rajdu Monte Carlo:
Sebastien Ogier (Volkswagen-Michelin) 3:36:40.2
Jari-Matti Latvala (Volkswagen-Michelin) +58.0
Andreas Mikkelsen (Volkswagen-Michelin) +2:12.3
Mads Ostberg (Citroën-Michelin) +2:43.6
Thierry Neuville (Hyundai-Michelin) +3:12.1
Źródło, fot.: Michelin