Partner serwisu

Galeria: Uwaga! To tylko ćwiczenia

Kategoria: XIII Konferencja Bezpieczeństwo instalacji przemysłowych

Podczas drugiego dnia konferencji Bezpieczeństwo Instalacji Przemysłowych odbył się pokaz ćwiczeń: Współdziałanie PSP i służb zakładowych w ramach systemu SPOT,  przygotowany przez PSP oraz ZSP Grupy Azoty Puławy.

Galeria: Uwaga! To tylko ćwiczenia

Celem ćwiczeń było zaprezentowanie słuchaczom XIII Konferencji Naukowo-Technicznej funkcjonowania Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych  SPOT.

Nadrzędnym celem Systemu SPOT jest ograniczenie skutków awarii w transporcie materiałów niebezpiecznych. Cel ten realizowany jest m.in. poprzez udzielanie przez sygnatariuszy systemu SPOT pomocy służbom ratowniczym.

Pomoc służbom ratowniczym obejmuje trzy stopnie:
I STOPIEŃ – pomoc telefoniczna - specjaliści zatrudnieni w zakładach udzielają służbom ratowniczym informacji przydatnych przy prowadzeniu działań ratowniczych.
II STOPIEŃ – pomoc na miejscu zdarzenia udzielana przez specjalistę Systemu.
III STOPIEŃ – pomoc techniczna – obejmuje wyjazd ratowników wyposażonych w specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz doradztwo specjalisty na miejscu zdarzenia.

Ćwiczenia praktyczne w Puławach - scenariusz

Ćwiczenia realizowane w Parku Naukowo-Technologicznym w Puławach umożliwiły uczestnikom konferencji obserwację współdziałania PSP i służb zakładowych w ramach systemu SPOT. Scenariusz ćwiczeń przewidywał prowadzenie działań ratowniczych podczas wypadku komunikacyjnego polegającego na zderzeniu samochodu osobowego z autocysterną przewożącą 15 ton 55% kwasu azotowego. Dla podkreślenia realności ćwiczeń, w pokazach wykorzystany został rozbity, odpowiednio przygotowany samochód osobowy oraz dwie autocysterny przeznaczone do transportu kwasu azotowego spełniające wymagania określone przepisami ADR.

SCENARIUSZ

W wyniku niedostosowania prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych samochód osobowy uderza w tył stojącej autocysterny powodując rozszczelnienie oraz wyciek kwasu azotowego z armatury autocysterny. Obrażeń doznaje kierowca samochodu osobowego, który zostaje uwięziony wewnątrz pojazdu.

Na miejsce wypadku zostaje wezwana jednostka PSP. Podczas przeprowadzonego rozpoznania dowódca przybyłej jednostki PSP uzyskuje informacje, że armatura autocysterny jest uszkodzona w stopniu uniemożliwiającym zatrzymanie wypływu kwasu azotowego poprzez zakręcenie zaworu.

Za pośrednictwem Powiatowego Stanowiska Kierowania PSP w Puławach na miejsce zdarzenia zostaje zadysponowana karetka ratownictwa medycznego. Jednocześnie w ramach pomocy I stopnia Systemu SPOT Powiatowe Stanowisko Kierowania PSP zwraca się z prośbą do Zakładowej Straży Pożarnej w Grupie Azoty Puławy o przekazanie informacji na temat substancji przewożonej w autocysternie.

Z uwagi na fakt, że wypadek miał miejsce w pobliżu siedziby zakładu Grupy Azoty Puławy Wojewódzkie Stanowisko Kierowania PSP w Lublinie w ramach pomocy II i III stopnia dysponuje na miejsce zdarzenia siły i środki Zakładowej Straży Pożarnej Grupy Azoty Puławy. Na miejsce wypadku zostają skierowane specjalistyczne samochody ratownictwa chemicznego i technicznego oraz specjalista Systemu zatrudniony w Grupie Azoty Puławy posiadający wiedzę i doświadczenie w postępowaniu z kwasem azotowym.

Strażacy PSP zabezpieczają miejsce zdarzenia oraz podejmują czynności mające na celu uwolnienie kierowcy samochodu osobowego z uszkodzonego pojazdu wykorzystując do tego celu specjalistyczne narzędzia hydrauliczne.

Ratownicy Zakładowej Straży Pożarnej wykonują czynności mające na celu:
- ograniczenie wypływu kwasu azotowego a następnie uszczelnienie uszkodzonej armatury autocysterny,
- wykonanie neutralizacji rozlanego kwasu,
- przepompowanie kwasu azotowego z cysterny uszkodzonej do cysterny sprawnej zadysponowanej na miejsce wypadku przez Stanowisko Kierowania Zakładowej Straży Pożarnej.

Oprócz pokazowego charakteru manewrów, ćwiczenia mają także aspekt szkoleniowy. Pozwalają doskonalić umiejętności współdziałania między służbami Państwowej Straży Pożarnej i Zakładowej Straży Pożarnej.

fot. BMP

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ