Partner serwisu
11 lipca 2016

Poszerzać horyzonty łupkowe

Kategoria: Artykuły z czasopisma

Pojęcie „niekonwencjonalnych złóż węglowodorów” zrobiło w ostatnich kilkunastu latach niezwykłą karierę. I chociaż kryzys przemysłu surowcowego ograniczył zainteresowanie tymi kosztownymi w eksploatacji złożami, na polskim rynku rozpoczęto prace nad programem, który w przyszłości może stanowić kluczowy element rozwoju eksploatacji gazu łupkowego w kraju.

Poszerzać horyzonty łupkowe

Pojęcie „niekonwencjonalnych złóż węglowodorów” w ogólnym sensie oznacza złoża ropy naftowej i gazu ziemnego występujące w specyficznych warunkach geologicznych, wymagających specjalnych „niekonwencjonalnych” zabiegów przy ich eksploatacji. Chociaż panujący w ostatnich latach kryzys przemysłu surowcowego ograniczył  zainteresowanie kosztownymi w eksploatacji złożami „niekonwencjonalnymi”, należy oczekiwać nawrotu zainteresowania tego typu zasobami w warunkach dominującej energetyki opartej na spalaniu kopalnych węglowodorów naturalnych. W polskich warunkach, niezbyt zresztą słusznie, niekonwencjonalne źródła węglowodorów skojarzone zostały z jednym tylko ich rodzajem, związanym z macierzystymi formacjami ilasto-mułowcowymi, określonym jako „gaz z łupków” lub w wersji anglojęzycznej shale
gas. Ogromne zainteresowanie i wielkie rozbudzone nadzieje związane były głównie z kompleksami ilastomułowcowych łupków pojawiających się wśród osadów ordowiku i syluru, masowo występujących w południowo-zachodniej, granicznej strefie platformy wschodnioeuropejskiej.

 

Cały artykuł można przeczytać w nr. 3 magazynu Chemia Przemysłowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ