Partner serwisu
11 maja 2016

Case study dotyczące skażania etanolu w Zakładzie Grupa Azoty Automatyka

Kategoria: Chemia

Dozowanie płynów, w szczególności małych dawek, to prawdziwy sprawdzian dla urządzeń transportujących. Według inżynierów najważniejsze przy wyborze pompy są gwarancja stałości przepływu oraz wysoka precyzja dozowania. Jak z dozowaniem skażalnika etanolu w Grupie Azoty poradziła sobie pompa firmy Watson-Marlow?

Case study dotyczące skażania etanolu w Zakładzie Grupa Azoty Automatyka

 

Grupa Azoty to największa firma chemiczna w Polsce. W skład grupy wchodzi 9 spółek, w tym GA Automatyka, które koncentrują się na projektowaniu, wykonawstwie i obsłudze przemysłowych systemów pomiarów i sterowania oraz usługach z zakresu automatyki. Firma obecna jest na polskim rynku od 18 lat, obsługując największe firmy z branży chemicznej, rafineryjnej i energetycznej. GA Automatyka posiada bogate zaplecze badawcze, w tym pracownie diagnostyczne i kalibracyjne przyrządów pomiarowych i elementów systemów sterowania, warsztaty mechaniczne oraz laboratorium wzorcujące. Jedna z linii badawczych GA postanowiła przetestować możliwości pompy laboratoryjnej 120U, wykorzystując ją na potrzeby instalacji na zamówienie Zakładu Produkcji Etanolu w Goświnowicach.

 

 

Wyzwanie dla pomp

Skażenie etanolu wykonuje się na życzenie klienta końcowego i skaża się go różnymi środkami. Najczęściej stosowane substancje skażające to: izopropanol, czyli alkohol izopropylowy lub tzw. bitrex, benzoesan denatonium. Obie substancje są silnie drażniące, szczególnie w wysokich stężeniach, zatem ich obsługa musi odbywać się w sterylnych warunkach. Osoby mające styczność z substancjami powinny przestrzegać zasad zabezpieczenia dróg oddechowych oraz stosując okulary, rękawice i ubranie ochronne. Ze względu na charakterystykę transportowanych cieczy, pompa również musi spełniać szereg rygorystycznych warunków. Przede wszystkim, aby zabezpieczyć osoby obsługujące proces, urządzenie i jego wszystkie elementy muszą być w pełni sterylne, zapewniając całkowitą hermetyzację cieczy.

Oprócz gwarancji bezpieczeństwa istotne są również stałość przepływu oraz wysoka precyzja dozowania transportowanej substancji. Inżynierowie postanowili sprawdzić możliwości pompy laboratoryjnej 120U firmy Watson-Marlow. Transport skażalników etanolu to prototypowa instalacja, ale produkty tej firmy już od dawna z powodzeniem są wykorzystywane przez inżynierów, a wśród nich pompy perystaltyczne.

Przy wyborze dostawcy sprzętu kierowano się trzema kluczowymi kryteriami. Inżynierom zależało
na niezawodności sprzętu, który zagwarantuje dokładność i powtarzalne natężenie przepływu. Okazało się, że nie ma na rynku urządzenia gwarantującego tak wysoką skuteczność dozowania, przy założeniu natężenia przepływu do 54 ml/min i przy ciśnieniu 2 bar (30 psi).

W pierwszej kolejności przeprowadzono testy urządzenia jeszcze w fazie rozruchu instalacji. Okazało się, że w łatwy sposób można zwiększyć wydajność procesu, korzystając z wężyka większej średnicy. Ta prosta zmiana okazała się kluczowa dla efektywności sprzętu. W związku z tym zdecydowano oprzeć cały proces transportu skażalnika na pompie 120U. Aktualnie pompy pracują bez przerwy przy pełnym obciążeniu i bez żadnych usterek.

 

 

Wysoka jakość i funkcjonalność

Przemysł chemiczny, pertochemiczny i biotechnologiczny wymagają sterylności i precyzji w celu zapewnienia integralności i wysokiej jakości produktu końcowego. Separacja płynów oraz precyzyjna kontrola przepływu mają kluczowe znaczenie. Pompy perystaltyczne Watson-Marlow, dzięki unikalnej przelotowej konstrukcji, transportują całą pompowaną ciecz, zapewniając izolację od wszelkich źródeł skażenia oraz eliminują ryzyko pozostawania cieczy w elementach pompy. Rzeczywiste działanie wyporowe z dokładnością do ±0,5%, zapewnia stabilność procesów oraz wysoką jakość produktu końcowego.

 

– Po otrzymaniu wytycznych z zakładu w Tarnowie, od razu rekomendowałem 120U. Pompy z tej serii są małe i można je ustawiać jedną na drugiej, co daje znaczne oszczędności miejsca w pomieszczeniach wymagających czystości i sterylności, tj. laboratoria farmaceutyczne i instalacje zapewniające bezpieczeństwo biologiczne. To sprzęt stworzony z myślą o przemyśle chemicznym i innych systemach jednorazowych, w których zanieczyszczenie jest nie do zaakceptowania. Bezbłędna wymiana rurki zajmuje tylko kilka sekund – komentuje Chrystian Zemła, Inżynier Sprzedaży Watson-Marlow Fluid Technology Group.

 

Prosta i szybka obsługa

Precyzyjne dozowanie i powtarzalne pompowanie za pomocą 120U jest łatwe i proste w obsłudze. Pompa daje możliwość ręcznego sterowania zdalnego lub automatycznego, za pośrednictwem wejść 4-20 mA lub 0-10 V. Istotnymi walorami pompy są też funkcje zmiany kierunku obrotów, zasysania i blokada klawiatury. Wysoką funkcjonalność zapewnia gładka obudowa, bez ostrych, rozdzierających rękawice krawędzi i pułapek na owady. Niewymagający konserwacji, bezszczotkowy silnik prądu stałego gwarantuje długie i bezawaryjne korzystanie ze sprzętu.

 

Źródło, fot. informacja prasowa

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ