Partner serwisu
21 kwietnia 2022

28. Kongres Użytkowników Pomp 2022

Kategoria: XXVIII Kongres Użytkowników Pomp

21 kwietnia 2022 r., punktualnie o godz. 9.30 w Bronisławowie, rozpoczął się XXVIII Kongres Użytkowników Pomp. Jedyne takie wydarzenie poświęcone wszystkim zagadnieniom związanym z pompami, uszczelnianiami, armaturą i napędami. Gospodarzem honorowym Kongresu jest PGE GiEK S.A., organizatorem BMP Sp. z o.o.

28. Kongres Użytkowników Pomp 2022

Konferencję otworzył Adam Grzeszczuk, prezes zarządu BMP.

– Szanowni Państwo, jest mi niezmiernie miło powitać Państwa podczas XXVIII Kongresu Użytkowników Pomp. Pompy. Armatura. Napędy. Uszczelnienia. Witam eksploatatorów, projektantów i firmy z branży, dostarczające urządzenia – mówił A. Grzeszczuk.

– Trudno sobie dziś wyobrazić rozpoczęcie konferencji nie zastanawiając się nad tym, co się dzieje za naszą granicą – mam na myśli agresję Rosji na Ukrainę. Obserwujemy exodus Ukraińców, poważne zniszczenia w infrastrukturze drogowej i krytycznej. Szacuje się, że PKB w Ukrainie spadnie o połowę, fundusz odbudowy to ok. 1 bilion dolarów. Komisja Europejska do 2027 r. chce całkowicie uniezależnić się od importu paliw kopalnych z Rosji – mówił prezes Grzeszczuk wskazując, jak zmiany w sytuacji geopolitycznej mogą wpłynąć na polski przemysł.

Adam Grzeszczuk – przechodząc do tematyki Kongresu – omówił najważniejsze punkty programu oraz przypomniał pokrótce tematy przewodnie ostatnich edycji.

Następnie głos zabrał Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE GiEK S.A. Spółka ta pełni rolę Honorowego Gospodarza wydarzenia.

– W imieniu PGE GiEK S.A jest mi miło powitać Państwa na Kongresie Użytkowników Pomp, gromadzącym  ekspertów z dziedziny techniki pompowej. Co ciekawe, właśnie dziś zostało mi zadane pytanie: ile właściwie mamy tych pomp? Pewnie tysiące, które eksploatujemy codziennie w naszych zakładach. Nie mówimy o nich wprawdzie na co dzień, ale gdy przyjrzymy się całemu układowi, zauważymy, że podstawą naszego funkcjonowania są pompy właśnie.

Tematy, o których dziś mówimy, to optymalizacja i efektywność naszych układów. Jeszcze do niedawna gwałtownie spadało zapotrzebowanie na energetykę konwencjonalną, jednak sytuacja geopolityczna diametralnie się zmieniła. Energetyka konwencjonalna jest w tym momencie gwarantem systemu energetycznego nie tylko Polski, ale i krajów ościennych. A pompy są istotnym elementem bezpieczeństwa naszej pracy – mówił Andrzej Legeżyński.

Gości powitał także Piotr Świtalski, założyciel czasopisma „Pompy Pompownie”, ekspert z dziedziny techniki pompowej, również nawiązując do sytuacji w Ukrainie, z którą jest osobiście związany.

Dziś Ukraina potrzebuje broni i amunicji. A w momencie odbudowy – będzie potrzebowała wielu nowych pomp. Dziś natomiast będę mówił nie tyle o pompach, co o ludziach spotkanych w tym kraju. Jestem uchodźcą z Ukrainy i bywałem tam wielokrotnie, zwłaszcza we Lwowie. Przewędrowałem Ukrainę wzdłuż i wszerz. Z końcem lat 80. na jednej z konferencji spotkałem się z prof. Marcinkowskim, wielkim przyjacielem naszego środowiska. To była wielka przyjaźń, odwiedziłem go potem w Sumach, mieście na skraju północno-wschodniej Ukrainy. Zwiedziłem Uniwersytet w Sumach i dwie fabryki – producenta pomp dla energetyki konwencjonalnej i atomowej. Byłem zaszokowany wielkością i mocą np. stacji prób – wspominał Piotr Świtalski.

– Miejmy nadzieję, że niedługo będziemy mieli w wolnej Ukrainie ponownie dobre, słoneczne dni – podsumował.

***

XXVIII Kongres Użytkowników Pomp odbywa się 21-22 kwietnia w Bonisławowie. W wydarzeniu bierze udział ponad 170 uczestników. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca m.in. magazynu Pompy Pompownie oraz portalu www.kierunekPOMPY.pl

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ