Partner serwisu
22 lutego 2021

Jaka jest rola wodoru w osiągnięciu celu, jakim jest neutralność klimatyczna?

Kategoria: WEBINARIUM: ZIELONA CHEMIA dla zrównoważonego rozwoju

Na to pytanie odpowie Magdalena Maj z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Kiedy? 25 marca, podczas Webinaru: ZIELONA CHEMIA dla zrównoważonego rozwoju. Zapisz się na wydarzenie, które odbędzie się w formule online.

Jaka jest rola wodoru w osiągnięciu celu, jakim jest neutralność klimatyczna?

Deklaracje kolejnych państw dotyczące dekarbonizacji i neutralności klimatycznej odzwierciedlają przełomowy dla gospodarek trend. Wiodącą rolę w jego wyznaczaniu odgrywa Unia Europejska, która ma cel redukcji emisji o 55 proc. do 2030 r. w por. do 1990 r. Dla globalnych emisji najważniejsze jednak są plany Chin o zatrzymaniu wzrostu emisji do 2030 r. i osiągnięciu neutralności do 2060 r. oraz ponowne dołączenie Stanów Zjednoczonych do Porozumienia Paryskiego.

Elementem ścieżki dekarbonizacji jest rozwój gospodarki wodorowej rozumianej jako grupa technologii związanych z wytwarzaniem, przesyłem, magazynowaniem i wykorzystaniem wodoru. Aby wodór przyczynił się do dekarbonizacji gospodarki musi być on wytwarzany w sposób niskoemisyjny, z udziałem odnawialnych źródeł energii.

Na chwilę obecną w produkcji wodoru przeważa metoda reformingu parowego gazu ziemnego, a także zgazowanie węgla. Bez wychwytu CO2 tak wyprodukowany wodór określany jest jako szary, a z wychwytem jako niebieski. Dotychczas wodór w zastosowaniach dominuje w przemyśle rafineryjnym i chemicznym. W przyszłości zakłada się, że wodór będzie szeroko stosowany do produkcji energii w ogniwach paliwowych.

Komisja Europejska przedstawiła w minionym roku strategię wodorową, a ostatecznej wersji krajowej strategii w Polsce możemy się spodziewać w tym roku. O tym, jaka jest wizja na rozwój gospodarki wodorowej i dojście do neutralności opowiem Państwu podczas webinarium.

 

Magdalena Maj

Starszy analityk w zespole energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej z tytułem inżyniera energetyki oraz Politechniki Śląskiej i Instituto Superior Técnico w Lizbonie z tytułem magistra energetyki i zarządzania.

Doświadczenie zdobywała pracując w Holandii w startupie technologicznym, w czeskim przedsiębiorstwie energetycznym oraz firmach konsultingowych w Polsce.

 Jej główne obszary zainteresowań dotyczą technologii energetycznych, miksu energetycznego i w szczególności energetyki wodorowej.

 

Więcej informacji o webinarze

Zarejestruj swój udział

Uczestnictwo w wydarzeniu, które odbędzie się w formule onlinowej, jest bezpłatne.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ