Partner serwisu
05 sierpnia 2014

Pierwsza ciecz jonowa w naturze

Kategoria: Innowacje i nauka

Zespół naukowców z USA, Chin i Francji badał zachowanie dwóch rodzajów inwazyjnych gatunków mrówek w południowej części Stanów Zjednoczonych. Naukowcy zauważyli, że mrówki podczas walki wytwarzają ciecz jonową. To pierwszy przypadek występowania takiej cieczy w naturze.

Pierwsza ciecz jonowa w naturze

Mrówki ogniste i szalone
Mrówki ogniste, które kilka lat temu pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, szybko zostały wyparte przez nowy typ – mrówek szalonych. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak mniejsze mrówki są w stanie wyprzeć te większe.

Cenny jad mrówki
Badacze z USA, Chin i Francji  odkryli, że gdy mrówka ognista opryska mrówkę szaloną swoim jadem, ona zwilża się swoim jadem, który unieszkodliwia jad wroga. Z połączenia obu jadów tworzy się ciecz jonowa.

Jeżeli uniemożliwi się mrówce szalonej spryskanie ciała własnym jadem, wówczas jak wykazały badania, ginie 48% tych mrówek. Gdy jednak wykorzystają własny jad do neutralizacji substancji od mrówki ognistej, odsetek zgonów mrówek szalonych spada do 2%.

Ciecze jonowe
Ciecze jonowe składają się wyłącznie z jonów. Cieczami takimi są sole, które topią się w niskiej temperaturze - poniżej 100 stopni Celsjusza Dzisiaj niskotemperaturowe ciecze jonowe, wykorzystywane są w chemii organicznej, używa się ich w bateriach, jako rozpuszczalnika czy w roli elektrolitów. Odkrycie naukowców cieczy jonowej występującej w naturze wywołało ogromne emocje w środowisku chemicznym. Dotychczas znaliśmy tylko sztuczne ciecze jonowe.

 

Źródło: phys.org

fot.: freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ