Partner serwisu
24 lipca 2014

WOW w gdańskiej rafinerii

Kategoria: Z życia branży

100 tysięcy ton LPG, 9 tys. ton wodoru i 25 tys. ton benzyny zapewnić ma rocznie Grupie LOTOS nowa instalacja: Węzeł Odzysku Wodoru (WOW). Te cenne produkty powstaną z gazów wodorowych spalanych obecnie w sieci gazu opałowego. Budowa instalacji rozpocznie się wiosną 2015 r.

WOW w gdańskiej rafinerii

Wodór jest w rafinerii niezbędny dla instalacji hydrokrakingu i hydroodsiarczania, produkujących najwięcej  paliw. Zbudowanie Węzła Odzysku Wodoru pozwoli zwiększyć produkcję na instalacjach hydrokrakingu, obniżyć koszt produkcji wodoru i uzyskać znaczną ilość LPG i surowej benzyny.

- Koszt tej inwestycji szybko się zwróci. Zarówno dzięki skierowaniu na rynek dodatkowej znacznej ilości gazu płynnego LPG, jak i zwiększeniu produkcji instalacji hydrokonwersyjnych – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A. – Ponadto zastąpienie gazów wodorowych gazem ziemnym zwiększy stabilność i bezpieczeństwo zasilania sieci gazu opałowego. Dodatkowy efekt to zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery – dodaje.

Podpisanie umowy między Grupą LOTOS a AMCS Corporation. Od lewej: Ishmael A. Chalabi, Marek Sokołowski, Grzegorz Hrycyna

WOW pod klucz
WOW zostanie zbudowany przez amerykańską firmę AMCS Corporation w formule „pod klucz”. - Polska jest kluczem do trwałego sukcesu w Europie – powiedział Ishmael A. Chalabi, prezes  AMCS Corporation. - Jesteśmy pod wrażeniem profesjonalizmu i umiejętności polskich pracowników. Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani przez LOTOS,  jeden z wiodących w Europie koncernów naftowych. Wybór naszej technologii INNOVA jest zgodny z waszą wizją efektywności energetycznej i odpowiedzialnego zarządzania środowiskowego. Chętnie wspomożemy was w tych dążeniach.

Technologia kriogeniczna
Wybrana przez LOTOS technologia kriogeniczna zapewnia wysoki, 95% odzysk wodoru i wysoką jakość LPG, gotowego już do sprzedaży. W tej technologii gaz wsadowy jest schładzany do niskiej temperatury, w której następuje rozdział na  wodór oraz mieszaninę węglowodorów, które przechodzą w stan ciekły. Wsadem na instalację WOW będą pochodzące z kilku instalacji gazy wodorowe, które obecnie kierowane są do sieci gazu opałowego i spalane w piecach technologicznych.

Coldbox w centrum instalacji
Centralnym elementem instalacji będzie coldbox, w którym mieszanina gazów wodorowych zostanie schłodzona do niskich temperatur i nastąpi oddzielenie wodoru od węglowodorów, które przejdą w stan ciekły. Obok instalacji WOW i zbiornika LPG zbudowany zostanie również autonalewak LPG i stacja redukcyjna gazu ziemnego.

Budowa wiosną 2015
Obecnie trwają prace projektowe i przygotowawcze, a budowa WOW rozpocznie się wiosną 2015 r. Instalacja powinna być przekazana do użytkowania w końcu października 2016 roku.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ